/Eric Schmidt

5 września

2021

Paweł Borys prognozuje, kiedy stopy procentowe pójdą w górę.

Raty kredytów mogą wzrosnąć o 200-300 zł.

Bankowcy się cieszą: w tym roku zaciągniemy najwyższy dług hipoteczny w historii. Przy najwyższych cenach mieszkań i tuż przed wzrostem rat.


Łączny koszt Polskiego Ładu do 2030 roku to 650 mld zł.

“ludzie uwierzą we wszystko!” trzeba obiecywać, a potem stopniowo wygaszać oczekiwania!

✍️7% PKB na służbę zdrowia dopiero w 2027 roku - nie wystarczy, trochę późno ludzie potrzebują teraz! Btw, Składki zdrowotnej nie odliczymy od podatku czyli zapłacimy wyższy podatek. Tak czy Nie ? Bardziej potrzebna jest raczej reforma ZUS.

✍️ Możliwość budowy domów do 70 m kw. bez pozwolenia, bez księgi i bez kierownika budowy!

✍️ Kwota wolna od podatku wzrośnie do 30 tys. złotych. Drugi próg podatkowy od 120 tys. zł. (Pies pogrzebany w szczegółach). Dług będzie rósł jak w USA… prwd nikt nie będzie tego spłacał.

✍️ mocny cios w osoby samozatrudnione.

✍️ liniowy 19% wzrośnie do 28%. Zatem przedsiębiorcy przerzuca koszty na klientów.

✍️ nie będzie podwyżek cen energii.Obecnie płacimy 9,5 % więcej niż rok temu (dane GUS).

✍️ Szykujmy się na 20 metrowe kawalerki za 500 tysięcy w kredycie na 40 lat. Banki zacierają już ręce.

✍️ Przy galopującej inflacji każdy będzie klasą średnią🤸🏻‍♀️

Dla GPW do góry prawdopodobnie: deweloperka, firmy budowlane, spółki medyczne, banki, spółki surowcowe( stal/cynk)-> podparte kapitałem zagranicznym 📈 krótkoterminowo.

info-PAP: Bezzwrotny bon mieszkaniowy nawet do 185 tys. zł już od 2023 roku.


Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o przyjmowanie uchodźców z Afganistanu i zapewnienie im ochrony. Zapewnił także o swej modlitwie o to, aby młodzi Afgańczycy mogli się uczyć, a wszyscy obywatele tego kraju żyli w pokoju i braterstwie.

Zwracając się do wiernych zgromadzonych na modlitwie Anioł Pański w Watykanie papież powiedział: „W tych burzliwych chwilach, w których Afgańczycy szukają schronienia, modlę się za tych najsłabszych wśród nich. Modlę się o to, aby wiele krajów przyjęło i chroniło tych, którzy szukają nowego życia”.

„Modlę się także za wewnętrznych uchodźców, aby otrzymali konieczną pomoc i ochronę. Niech młodzi Afgańczycy otrzymają edukację, niezbędne dobro dla rozwoju ludzkiego. Oby wszyscy Afgańczycy, zarówno ci w ojczyźnie, jak i w drodze i w krajach, które ich goszczą, mogli żyć w godności, w pokoju i braterstwie ze swoimi sąsiadami” – oznajmił Franciszek.


Średnia wieku chirurgów to 60 lat. “Polska chirurgia powoli umiera”

Średnia wieku chirurgów wynosi 60 lat, 25 proc. z nich przekroczyło wiek emerytalny, pracują w poradniach, na oddziałach, ale to wiek emerytalny, dziś są, jutro może ich nie być - alarmuje prof. Dawid Murawa.


2020

“Bitcoin is a remarkable cryptographic achievement, and the ability to create something that is not duplicable in the digital world has enormous value” —Eric Schmidt, CEO of Google


Stefanik: Największa afera szpiegowska od lat. Francuski oficer NATO współpracował z rosyjskim GRU


1990

Komisja Krajowa NSZZ “Solidarność” odebrała Gazecie Wyborczej prawo do posługiwania się na stronie tytułowej logiem Solidarności oraz hasłem “Nie ma wolności bez Solidarności”. Decyzję tę motywowano tym, iż GW jest wydawnictwem, które dyskredytuje i ośmiesza przewodniczącego Solidarności Lecha Wałęsę. Jednak prawdziwym powodem tego stanu rzeczy był konflikt pomiędzy wpływowymi zwolennikami Lecha Wałęsy i Tadeusza Mazowieckiego. “Gazeta” krytykowała dyktatorski styl Wałęsy i jego populistyczne “przyspieszenie” w walce z rządem Mazowieckiego. W wyborach prezydenckich poparła Mazowieckiego

naszpremier

1985

W londyńskim Ealing Hospital zmarł Mieczysław Mümler, pułkownik-pilot Polskich Sił Powietrznych, Obrońca Lwowa, as lotnictwa polskiego zajmujący 34 pozycję według Listy Bajana z wynikiem 5 i 1/2 zestrzelonych samolotów wroga i 1 i 1/2 uszkodzonych. W czasie polskiej wojny obronnej dowódca III/3 dywizjonu przydzielonego do Armii “Poznań” generała Tadeusza Kutrzeby (6 września 1939 roku pilotując samolot PZL P 11c. zestrzelił samolot niemiecki He 111, 12 września He 111 i 13 września Hs 126. Łącznie Dywizjon Mümlera zestrzelił 34 samoloty wroga). W 1940 roku dowódca 302 Dywizjonu Myśliwskiego “Poznański” w Wielkiej Brytanii. W sezonie 1942/43 dowódca RAF Station Northolt. 24 października 1943 roku mianowany oficerem łącznikowym - Senior Polish Liaison Officer w HQ 84 Group Main (dowództwo operacyjne). Dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari, Orderem brytyjskim Commander of the British Empire, francuskim Medaillon Militaire. Zdemobilizowany w grudniu 1946 roku. Po zdemobilizowaniu zarabiał na życie pracując jako piekarz. Zmarł w wieku 86 lat. Spoczął na cmentarzu Gunnersbury, Acton w pobliżu Pomnika Katyńskiego w kwaterze M (grób nr 25).

humler

1972

Masakra w Monachium: podczas XX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium palestyńska organizacja terrorystyczna „Czarny Wrzesień” wzięła w wiosce olimpijskiej 9 izraelskich sportowców jako zakładników. W czasie ataku zginęli stawiający opór napastnikom trener zapasów Mosze Weinberg i sztangista Josef Romano. 5 września 1972 roku zapisał się bardzo krwawo w pamięci Izraela i Niemiec. Był 11. dzień olimpiady w Monachium. Wtedy to terroryści z Czarnego Września wzięli 9 izraelskich sportowców za zakładników. Później okazało się, że był to jeden z najtragiczniejszych ataków terrorystycznych w historii. Do zwiększenia koszmaru przyczyniła się nieudolność niemieckich sił specjalnych. Akcja palestyńskich terrorystów została przeprowadzona precyzyjnie i zakończyła się sukcesem. W ręce napastników wpadło 9 izraelskich sportowców. Dwie osoby zostały zamordowane na miejscu. W ciągu kilkunastu minut budynek przy Connollystrasse otoczyły setki niemieckich policjantów. Terroryści zażądali od Izraela, by wypuścił 250 palestyńskich więźniów. Po kilku godzinach państwo żydowskie zerwało rozmowy. Wieczorem terroryści helikopterami przewożą izraelskich zakładników na lotnisko wojskowe: Kiedy dwa helikoptery wylądowały na lotnisku było bardzo ciemno - to była pierwsza przeszkoda; wtedy terroryści wzięli pilotów śmigłowców za zakładników i wyciągnęli ich na pas startowy; i jeden z terrorystów dostrzegł nasze przygotowania - więc nie mogliśmy czekać dłużej i policja spróbowała strzelać do oprawców - mówił przedstawiciel niemieckich władz. Potyczka trwała prawie półtorej godziny. Lotnisko Furstenfeldbruck wyglądało jak po przejściu tornada. Zginęło 16 osób: 9 zakładników, 5 porywaczy, policjant i pilot helikoptera. Rannych zostało kilkanaście osób. Do akcji na monachijskim lotnisku Furstenfeldbruck nie użyto niemieckich komandosów z sił federalnych. Władze Bawarii chciały, by odbicia zakładników dokonały bawarskie siły specjalne. Nie zgodzono się także na wzięcie udziału w operacji izraelskich sił szybkiego reagowania, które były doświadczone w tego typu operacjach. W kilka miesięcy po masakrze rząd Izraela powołał specjalną grupę o nazwie “Komitet-X”. Jej celem było wyeliminowanie wszystkich terrorystów odpowiedzialnych za masakrę w Monachium. W skład jednostki weszli najlepsi agenci Mossadu. W ciągu dwóch lat żmudnych działań członkom “Komitetu-X” udało się zlikwidować 8 wysoko postawionych palestyńskich terrorystów, którzy brali udział w przygotowaniach do olimpijskiej operacji. Rząd Izraela do początku lat 90. negował istnienie tej specjalnej i tajemniczej superjednostki.

monachium

1924

Wypowiedź Józefa Piłsudskiego o nagrywaniu głosu ludzkiego z dnia 5 września 1924 roku. “Stoję przed jakąś dziwną trąbą i myślę, że głos mój ma się oddzielić ode mnie i pójść w świat beze mnie, jego właściciela. Doprawdy, trudno się nie śmiać z tej dziwnej sytuacji, w której nagle głos pana Piłsudskiego się znajdzie”

glosludzki

1812

Pod Borodino Wielka Armia Napoleona starła się z rosyjską, dowodzoną przez gen. Michaiła Kutuzowa. Zwycięstwo otworzyło francuskiemu cesarzowi drogę do Moskwy, ale jednocześnie stało się przyczyną późniejszej klęski.


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More