/Józef Bik

3 września

2023

ETHWarsow 2023


radical economy
…deliver more value, otherwise..realityMoU podpisały zarządy giełdy w Szanghaju i giełdy Arabii Saudyjskiej

mou


2022

“Rosja proponuje własny międzynarodowy standard dla metali szlachetnych po tym, jak została zakazana przez London Bullion Market Association (LBMA). I może mieć stałą cenę w walutach krajowych.”

“Rosja proponuje też ustalanie cen metali szlachetnych w walutach narodowych kluczowych krajów członkowskich lub poprzez nową jednostkę monetarną – taką jak nowa waluta BRICS zaproponowana przez prezydenta Rosji Władimira Putina.”


biden

communism


2021

Majority of Salvadorans do not want Bitcoin, poll shows.

At least 67.9% of 1,281 people surveyed said they disagree or strongly disagree with the use of Bitcoin as a legal tender, said the poll by UCA, a Jesuit university based in El Salvador - Reuters


mieszkaniapodwyzka


1967

Poranek po tym, jak Szwecja zmieniła się z jazdy po lewej stronie na jazdę po prawej.

prawoszwecja

1948

W Wieprzu odnaleziono zwłoki 58 letniego księdza Jana Szczepańskiego (zdjęcie) proboszcza parafii Brzeźnica Bychawska w dekanacie lubartowskim. Ksiądz Szczepański był zajadłym wrogiem władzy komunistycznej, ostro wypowiadał się przeciwko panującemu w Polsce ustrojowi, czesto apelował z ambony o nie zapisywanie się do partii. Zaginął w tajemniczych okolicznościach z niedzieli na poniedziałek czyli z 22 na 23 sierpnia 1948 roku. Został prawdopodobnie porwany. Śledztwo prowadzone przez milicję i Urząd Bezpieczeństwa było czystą fikcją. O dokonanie tej zbrodni oskarżono oddział partyzancki Żelaznego pod dowództwem Edwarda Badochy, brata Zdzisława Badochy, zamordowanego przez UB. Jednak słabe dowody zmusiły władze do odwołania tych oskarżeń. Po latach udało się ustalić, że sprawcami mordu na księdzu Szczepańskim byli dwaj funkcjonariusze Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Lubartowie. Jeden z nich przyzał się do tego na łożu śmierci.

szczepanski

1946

Na fotografii Józef Bik- jednen z najlepiej znanych funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa, oficer śledczy Urzędu Bezpieczeństwa, kierownik Wydziału Śledczego Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Gdańsku i Katowicach. Był jednym z dwóch ubeków, obok podpułkownika Jana Wołkowa, którzy znęcali się, a następnie w bezpośredni sposób przyczynili się do wydania wyroku śmierci na sanitariuszkę V Brygady Wileńskiej Armii Krajowej Danutę Siedzikównę ps “Inka”. 3 września 1946 roku (w dniu 18 urodzin “Inki”) Józef Bik został oficerem śledczym Sekcji II Wydziału Śledczego w centrali Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie. Do Warszawy jechał jako ceniony specjalista od „bandytyzmu”, odznaczony w ciągu jednego tylko roku (1946) Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W roku 1948 został ponowie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

bik

1939

Rządy Francji i Wielkiej Brytanii wypowiedziały wojnę Trzeciej Rzeszy.

wojnaniemcy


https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_o_Atlantyk


1929

1929 - Od 1925 roku giełda w USA długo poruszała się w trendzie bocznym: w przedziale około 50-100 pkt. Pomiędzy 1925 a 1929 rokiem nastąpiła nagła eksplozja i hossa pokoleniowa. 3 września 1929 roku indeks zanotował maksimum w wysokości 381 punktów. Dopiero wygranie wojny przez USA w 1945 roku spowodowały przebicie poziomu 381 pkt z 1929 roku. Stało się to dopiero dwadzieścia pięć lat po krachu czyli w 1954

1922

Na Górnym Śląsku odbyło się referendum na temat oddzielenia Górnego Śląska od Prus i utworzenia samodzielnego kraju śląskiego wchodzącego w skład Rzeszy. Referendum było wynikiem obietnic, jakie władze niemieckie złożyły Górnoślązakom na początku lat 20. w zamian za głosowanie za pozostawieniem Górnego Śląska w składzie Rzeszy miał on utworzyć samodzielny land w ramach państwa niemieckiego. Do głosowania uprawnionych było 721 tysięcy osób. Głos oddało 521 tysięcy,a tylko 10 procent z tej liczby opowiedziało się za utworzeniem kraju śląskiego. W związku z wynikiem sondażu prowincja górnośląska pozostała częścią Prus aż do jej rozwiązania w 1938 roku.


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More