/Rosja

28 września

2008

Został uprowadzony przez talibów Piotr Stańczak, polski geolog, który przebywał w Pakistanie jako pracownik firmy PGNiG Geofizyka Kraków, realizującej kontrakt „Soghri 3D” dla pakistańskiego przedsiębiorstwa Oil & Gas Development Company Limited. 7 lutego 2009 r. talibowie oświadczyli, że Piotr Stańczak został zabity poprzez dekapitację. W pierwszej połowie października 2008 r. porywacze wysłali nagranie video do redakcji pakistańskiego tygodnika Dawn. Na kilkuminutowym filmie Piotr Stańczak odczytywał oświadczenie po polsku i angielsku, prosząc o spełnienie żądań porywaczy, którzy domagali się uwolnienia 110 talibów z pakistańskich więzień. Na materiałach, którymi dysponowała redakcja, widać było wycelowaną w Polaka broń. Według relacjonującego nagranie dziennikarza, żądania były niemożliwe do spełnienia przez pakistański rząd. W wyniku obławy policyjnej w Pakistanie po 12 latach od porwania i 11 latach od śmierci Polaka porwanego w Rawalpindi udało się schwytać jego bezpośrednich egzekutorów. Okazało się, że było nimi dwóch terrorystów z ugrupowania Tahreek-i-Taliban (TTP): Kaleemullah Khan oraz Derra Adam Khel. Mężczyźni wskazali siebie na dawnym nagraniu ze Stańczakiem i potwierdzili, że to oni go zamordowali.

stanczak

1944

Brytyjski premier Winston Churchill w wygłoszonym w Izbie Gmin przemówieniu stwierdził: “Zmiany terytorialne na granicach Polski będą musiały nastąpić. Rosja ma prawo do naszego poparcia w tej dziedzinie, ponieważ jedynie armie rosyjskie mogą uwolnić Polskę ze szponów niemieckich oraz, ponieważ Rosjanie po wszystkim, co wycierpieli z rąk Niemiec, mają prawo do bezpiecznych granic i do tego, aby mieć przyjaznego sąsiada na Zachodzie”.

churchill

1939

Skapitulowała Warszawa. Akt kapitulacji stolicy został podpisany przez generała Tadeusza Kutrzebę i generała Johannesa Blaskowitza w budynku fabryki Skody na Rakowcu. W umowie ustalono, że do niewoli trafią tylko polscy oficerowie. “Historia oceni należycie to poświęcenie, które nakazało nam trwać na posterunkach do ostatka”- mówił w wygłoszonym tego dnia przemówieniu prezydent Warszawy Stefan Starzyński.

kapitulacja

1878

W jednej z sal krakowskiego Urzędu Miasta po raz pierwszy zaprezentowany został obraz Jana Matejki “Bitwa pod Grunwaldem”. Warto przypomnieć, że dzieło to powstawało przez przez 2,5 roku, a jego pierwszym właścicielm, który odkupił je od Matejki był warszawski finansista Dawid Rosenblum. Obraz ma rozmiary 4, 26 m wysokości i 9,87 m długości.

obraz

480 p.n.e.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Salamin%C4%85


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More