11 września
2021
Największa manifestacja pracowników ochrony zdrowia w historii Polski
Największym wrogiem zdrowia nie jest choroba, tylko hipochondria; największym wrogiem życia nie jest śmierć, tylko wegetacja; największym wrogiem dobrobytu nie jest nędza, tylko wygodnictwo; największym wrogiem sprawiedliwości nie jest niesprawiedliwość, tylko roszczeniowość; a największym wrogiem szczęścia nie jest cierpienie, tylko samozadowolenie. Prawdziwy i uświadomiony brak ma szansę pobudzić do działania, podczas gdy pozór zaspokojenia lub złudzenie krzywdy wpędza wyłącznie w odrętwienie lub jałową szamotaninę.
Wiedeń
Austriackie pielęgniarki podczas dzisiejszego protestu przeciw faszyzmowi sanitarnemu.
1946
W białostockim więzieniu Urzędu Bezpieczeństwa przy ulicy Kopernika 21 rozstrzelano 6 działaczy antykomunistycznych, członków stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość. Był wśród nich 19- letni Marian Piekarski “Ryś” (zdjęcie) dowództwa patrolu dywersyjnego w batalionie “Moczary”, uczestnik akcji uwolnienia 6 byłych żołnierzy Armii Krajowej osadzonych w areszcie w Suwałkach. Wydarzenie to miało miejsce 12 marca 1945 roku. Tego samego dnia zabity został również Aleksander Rybnik- prezes Okręgu Białystok WiN.
1938
https://en.wikipedia.org/wiki/Perry_Anderson
1939
Wojska niemieckie przełamały w okolicach Jarosławia polską linię obrony na Sanie.
- Dywizja Pancerna pod dowództwem generała majora Rudolfa Veila utworzyła tak zwane przedmoście a następnie rozpoczęła budowę mostu, po którym przyjechały 4. Dywizja Lekka, 2. Dywizja Górska pod dowództwem generała Valentina Feursteina, która zdobyła Birczę oraz słowacka 3. Dywizja Piechoty, która zajęła Baligród i Bukowsko. Armia niemiecka bardzo szybko zbombardowała miasta. Nie budynki wojskowe, ale dworce, kamienice i grupy uciekinierów z głębi kraju. To był “Blitzkrieg”, czyli wojna totalna. 13-letni wówczas Ludwik Misiek - ewakuowany z Komarna pod Lwowem wspominał: “Niemieckie bombowce He-111 zmasakrowały nasz transport. 116 osób zginęło. Kobiety i dzieci. To było straszne. Zrzucili bomby i strzelali z broni pokładowej do uciekających w kukurydzę dzieci, do wózków”.
1869
Pochodzący z Chełma 25 letni przemysłowiec Antoni Kazimierz Blikle założył w Warszawie przy ulicy Nowy Świat swoją pierwszą cukiernię. Firma Blikle istnieje do dziś. Na zdjęciu pocztówka z lat 30. z widokiem na kawiarnię Blikle.
1661
Powstał Związek Braterski czyli konfederacja wojskowa licząca 14 tysięcy członków zawiązana przeciwko królowi Janowi Kazimierzowi (grafika), któremu zarzucano dążenie do władzy absolutnej. Na czele tej organizacji stanął szlachcic Kazimierz Żeromski. Związek Braterski wysunął postulaty wypłaty zaległego żołdu,a także przedstawił własny program obrony dóbr i przywilejów szlacheckich. Nie uzyskawszy poparcia obywatelskiego na Sejmie roku 1662 i po obietnicy wypłacenia zaległych pieniędzy rozpadł się wewnętrznie i uległ oficjalnie likwidacji 4 sierpnia 1663 roku.
Subscribe to Notatki historyczne Tomka
Get the latest posts delivered right to your inbox