/Polska

8 października

2023

esg

Limits

Idiokracja na żywo

idiokracja za zywo


2022

debt


produkcjawegla


2020

swissmonetarybase


Nie da się już tego słuchać. Obrzydliwa totalna propaganda sukcesu w czasie totalnej porażki. Jak Panu Premierowi nie wstyd? Kłamstwo za kłamstwem. Manipulacja za manipulacją. “Wiedzieliśmy, zapobiegliśmy, jesteśmy najlepsi, wyjątkowi…”, “wszystko zgodnie z przewidywaniami…“. Budowanie dumy narodowej na kłamstwie. Kiedy Morawiecki odtrąbił z uśmiechem, tuż przed wyborami, koniec pandemii, Polacy, szczególnie ci starsi, uwierzyli w te brednie i poszli na wybory. Andrzej Duda wygrał wybory dzięki m.in. emerytom i rolnikom (sic!), którzy dzisiaj wieszają psy na PiSie. Wmawiano nam, że polski rząd stanął na wysokości zadania, że inne kraje są beznadziejne, ale nasz kraj pod przywództwem najjaśniejszego przywódcy nawet z zarazą sobie poradził najlepiej, najszybciej, najskuteczniej… że panikarze powinni włożyć sobie lód w majtki (Pinkas). Szumowski porównywał Covid do zwykłej grypy, a Kaczyński ostentacyjnie zdejmował maseczkę, kiedy inni za brak maseczki byli karani mandatami. Wprowadzono zakaz wstępu do lasu przy ok. 300 zakażeniach dziennie, dzisiaj mamy 4280 i rekordową liczbę zgonów. Ta prymitywna propaganda trwa nadal, a ludzie jak w jakimś amoku, jakby byli zaczadzeni, dalej wierzą tym hochsztaplerom. Dokąd zmierzasz, Polsko?

propagandamorawieckiego


1982

Sejm PRL przyjął ustawę o związkach zawodowych. W rzeczywistości pod tą dosyć enigmatycznie brzmiącą nazwą kryła się przyjęta przy sprzeciwie 12 głosów i 10 wstrzymujących się delegalizacja NSZZ Solidarność. W miejsce Solidarności miały zostać powołane nowe związki, których struktury miały być zorganizowane jedynie na szczeblu zakładowym.Ustawa ta dopuszczała tworzenie struktur pozazakładowych, ale dopiero po 31 grudnia 1983 roku. Po tej decyzji rozlała się fala gwałtownych protestów - zwłaszcza w Gdańsku i Nowej Hucie, gdzie zginął od kuli funkcjonariusza SB młody robotnik Bogdan Włosik . Tymczasowa Komisja Koordynacyjna NSSZZ Solidarność w specjalnym oświadczeniu wydanym w tej sprawie stwierdzała: “Nieprzystąpienie do nich (nowych związków zawodowych,przyp. B.D) będzie formą ogólnonarodowego referendum, w którym społeczeństwo polskie wypowie się przeciw polityce represji, przeciw zniewoleniu narodu, przeciw postępującej nędzy społeczeństwa, przeciw 37 latom katastrofalnej polityki społecznej i gospodarczej. Łamanie solidarnego bojkotu jest zdradą ideałów niezależnego ruchu związkowego. Będzie to pierwsze w dziejach PRL referendum, którego rządzący nie będą w stanie sfałszować”.

1944

Stephan Bandera apologists say that OUN only collaborated with the Nazis to fight the Soviets, but it’s an absolute lie! I am going to tell you how the Ukrainian Insurgent Army collaborated with both Nazis and the Soviets to massacre the Poles.

Operation Tempest was a large-scale uprising of the Polish underground against the Germans in 1944, aiming to liberate Poland before the arrival of the Soviet forces.

The Ukrainian Insurgent Army (UPA) sabotaged this operation by:

Collaborating with the Nazis to fight against the Polish Home Army (AK), which was loyal to the government-in-exile. The UPA received weapons, ammunition, and supplies from the Germans in exchange for intelligence and military assistance.

Continuing to massacre Poles in Eastern Galicia, where the AK had formed the 27th Infantry Division to defend itself. The UPA attacked about 150 villages, murdering the minority Polish population with extreme brutality, often using axes, knives, and pitchforks.

They did this to force the Polish Home Army to defend villages to the east against Ukrainians instead of fighting Nazis

It Weakened the Polish resistance and facilitated the Soviet occupation of Poland after the war. The UPA’s actions divided and demoralized the Polish underground, making it easier for the Soviets to crush it and impose a communist regime.

The UPA’s sabotage of Operation Tempest was part of its ethnic cleansing campaign to create a Greater Ukraine free of non-Ukrainians.

The picture you see is from Polish Home Army partisans who fearlessly fought German and Ukrainian Nazis.

bandera

1939

Niemcy utworzyli w Piotrkowie Trybunalskim pierwsze w okupowanej Europie żydowskie getto. Stłoczenie Żydów na niewielkim obszarze stanowiło wstęp do nazistowskiej polityki eksterminacyjnej.”


Na mocy dekretu Adolfa Hitlera do Rzeszy wcielone zostały województwa: pomorskie, poznańskie, śląskie, większa część łódzkiego, zachodnia część krakowskiego, część warszawskiego i część kieleckiego. W sumie 92 tys. km kw., na których mieszkało ponad 9 mln osób. Wymienione obszary zostały włączone do istniejących prowincji niemieckich oraz do dwóch nowych okręgów: Wartheland (Kraj Warty) oraz Gdańsk-Prusy Zachodnie.

1929

W Krakowie zmarł Jacek Malczewski. “Gdy Polaków pozbawiono terytorium, a naród został podzielony, dziedzictwo duchowe, czyli kultura przejęta od przodków, przetrwało w nich” - W książce “Pamięć i tożsamość”, wśród głównych twórców kultury papież Jan Paweł II wymienia m. in. Jacka Malczewskiego. Urodził się 14 lipca 1854 r. w Radomiu, tu też znajduje się Muzeum jego imienia. Reprezentant Młodej Polski, rysownik oraz malarz, współcześnie uznawany za ojca symbolizmu w malarstwie polskim przełomu XIX i XX w. Wychowany w patriotycznej rodzinie w atmosferze narodowego mesjanizmu oraz silnych uczuć do ojczyzny wyrażał te wartości w swojej niepowtarzalnej sztuce. Jego dzieła charakteryzują się wrażliwością na piękno rodzimego krajobrazu, podziwem nad folklorem oraz wrażliwą obserwacją rzeczywistości.

malczewski

1882

Urodził się Jan Czekanowski

1863

W czasie powstania styczniowego miał miejsce w Warszawie pożar pałacu Jabłonowskich. Budowlę podpalili sami powstańcy w celu zniszczenia list ewidencji ludności przechowywanych tu przez policję carską.

jablonowski

1610

Wojska polskie dowodzone przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego zdobyły Kreml. Genezą tego wydarzenia jest rok 1605,kiedy to lojalny wobec Polaków Dymitr Samozwaniec zostaje carem Rosji. Fakt ten nie był po myśli Bojarów Szujskich, którzy szybko ,bo już w 1606 roku uśmiercili nowego cara,paląc jego zwłoki,a następnie w spektakularny sposób wystrzeliwując jego prochy z działa. W tym samym roku wybuchło w Moskwie antypolskie powstanie,na którego czele stanął Wasyl Szujski,który w 1608 roku został carem. Co prawda zawarł on wkrótce pokój z Polską,ale obawiając się kolejnych polskich ataków i mając słabe poparcie pośród poddanych zdecydował się też na sojusz z wrogą Polsce Szwecją. Na efekty takich działań nie trzeba było długo czekać. 4 lipca 1610 roku miała miejsce bitwa pod Kałuszynem w czasie której pieciokrotnie mniejsze siły polskie rozbiły doszczętnie wojska rosyjskie. W tej bitwie najbardziej uwidoczniła się wartość bojowa husarii. Towarzyszy husarskich było pod Kłuszynem 5 556. Niektóre roty musiały szarżować po kilka razy by pobić pięciokrotnie liczniejszego wroga. W tej bitwie towarzysze husarscy pokazali swoją uniwersalność. Husaria doskonale poradziła sobie z lekką jazdą typu wschodniego, jak i ciężką zachodnioeuropejską rajtarią. W nocy z 20 na 21 września 1610 ddziały Żółkiewskiego weszły do Moskwy października 1610 wojska polskie zajęły Kreml.


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości. || Matthew 25:26-27 || Isaiah 60:18

Read More