/WSK

31 października

2021

Covidowy PEPP wygasa w marcu 22. PEPP był fajny. PEPP na wiele pozwalał. Pozwalał kupować Europejskiemu Bankowi Centralnego dług rządowy krajów strefy euro poza limitem ograniczającym zakupy do 1/3 emisji. Pozwalał też kupować obligacje o ratingu nieinwestycyjnym, co było istotne np. dla Greków. Będzie teraz w EBC mała bitwa o to, co zrobić z normalnymi, sięgającymi 20 mld euro miesięcznie, znacznie już mniej elastycznymi niż PEPP, zakupami aktywów. Będzie też bitwa o to, czy zwiększyć ponad dzisiejszy 10% limit zakupy długu ponadnarodowego. EBC na rynku w czasie, gdy KE będzie intensywnie emitować 800 mld euro w ramach programu NG EU, może oznaczać niższe koszty finansowania programu odbudowy. Ale oznaczać będzie też kolejne wydłużenie bilansu EBC. I to w czasie, kiedy Fed zacznie swój bilans skracać. Masywna i aktywna obecność instytucjonalna banku centralnego na rynku długu jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych elementów post-kryzysowej globalnej gospodarki. Ta obecność zniekształca funkcjonowanie rynku finansowego i wycenę aktywów. Wpływa istotnie na percepcję ryzyka inwestycyjnego. Powoduje olbrzymie problemy, kiedy pod wpływem rosnących oczekiwań inflacyjnych rynkowe stopy rosną, a te nominalne banki centralne trzymają blisko zera. Co ciekawe, programy QE nie wpływają natomiast zauważalnie - jak dotąd- na samą inflację.

Jeśli EBC przedłuży aż po rok 23, a być może zwiększy nawet i uelastyczni program skupu aktywów, to polaryzacja kierunków polityk monetarnych między Stanami i strefą euro zaznaczy się jeszcze silniej niż dziś. Z korzyścią dla USA, jaką na długą metę dają zawsze rynkowe relacje między podmiotami gospodarczymi.


Jesteśmy na początku drogi do budowy metawersum, to jest projekt na 5-15 lat; to ma być internet, w którym będziemy, a nie na który patrzymy - mówi PAP Angelika Gifford, wiceprezes Meta (d. Facebooka) na Europę Środkową.


2020

Kryzys to transfer z tych którzy żyją na kredyt na tych którzy mają kapitał.

pkobp2020


kwiaty


Firma Lajkonik zapobiegawczo wycofuje z polskiego rynku kilka produktów, które w składzie zawierają sezam. Jak czytamy na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego, chodzi o Paluszki z sezamem 150g z datami minimalnej trwałości 12.04.2021 oraz 26.04.2021 Koktajlowy Mix 230g z datami minimalnej trwałości 19.04.2021, 20.04.2021, 21.04.2021 oraz 17.05.2021 Wypiekarnia Bajgle z ziołami prowansalskimi 70 g z datami minimalnej trwałości 25.04.2021, 26.04.2021 oraz 10.05.2021 Wypiekarnia Paluchy Oryginalne 70 g z z datami minimalnej trwałości 26.03.2021 i 10.04.2021 Producent poinformował, że ziarna sezamu zawarte w produktach opisanych w tabeli mogą zawierać pozostałości tlenku etylenu, środka ochrony roślin. Jest on sklasyfikowany jako szkodliwy dla zdrowia, a jego stosowanie i wprowadzanie na rynek w Unii Europejskiej jest niedozwolone.


2001

https://en.wikipedia.org/wiki/William_Binney_(intelligence_official)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Romulus_Augustulus

1985

Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku wyprodukowała ostatni motocykl WSK. Motocykl produkowano od roku 1955. Ostatnim typem tego motocyklu był model Kos. Świdnicka fabryka wyprodukowała dwa miliony Wuesek.

wueska

1982

W Lubinie, w czasie demonstracji upamiętniającej drugą rocznicę Porozumień Sierpniowych oddziały Milicji Obywatelskiej i ZOMO dopuściły się zbrodni na trzech uczestnikach tego wydarzenia. Od kul zginęli: Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak. Wspomina jeden z uczestników: “Popłoch się zrobił niesamowity, ale nie od razu, bo nikt się nie spodziewał, że to są ostre naboje. Dopiero jak kilku rannych padło, ludzie zaczęli uciekać (…) Jak oni zobaczyli, że ludzie uciekają (…), to wsiedli do nysek, chyba z pięciu. I ruszyli w pościg za ludźmi. Na łąkach pod samotną brzozą postrzelili od tyłu chłopaka, tego młodszego z oficjalnej listy.”

zomo

1942

Decyzją szefa IV Departamentu Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy Heinricha Mullera ukazała się dyrektywa o „ewakuowaniu Polaków w dystrykcie Lublin (Zamość) dla zrobienia miejsca w celu osiedlenia Volksdeutschów”. Konieczność tego posunięcia propaganda niemiecka tłumaczyła istnieniem w tym regionie dużej ilości krwi niemieckiej”. Na zdjęciu przesiedlanie ludności powiatu biłgorajskiego.

odezwa2

1940

Dobiegła końca trwająca od 10 lipca Bitwa o Wielką Brytanię. Bitwa o Wielką Brytanię to całość zwycięskich walk lotnictwa brytyjskiego Royal Air Force i alianckiego oraz innych sił zbrojnych i paramilitarnych przeciwko powietrznej ofensywie niemieckiego lotnictwa Luftwaffe skierowanej na Wyspy Brytyjskie. W Bitwie o Wielką Brytanię najpierw w składzie, a potem u boku RAF, walczyły 4 polskie dywizjony: 2 bombowe (300 i 301), 2 myśliwskie (302 i 303) oraz 81 polskich pilotów w dywizjonach brytyjskich, w sumie 144 polskich pilotów (poległo 28). Polacy zestrzelili około 170 samolotów niemieckich, uszkodzili 36, co stanowiło około 11, 7 % ogółu strat niemieckich. Dywizjon 303 był najlepszą jednostką lotniczą, biorącą udział w bitwie o Anglię – zgłosił zestrzelenie 126 maszyn Luftwaffe. Na fotografii król Wielkiej Brytanii Jerzy VI Windsor i generał Władysław Sikorski z wizytą u lotników polskich.

wb

1901

W Teatrze Miejskim w Krakowie odbyła się prapremiera dramatu ,,Dziady” Adama Mickiewicza. Spektakl wyreżyserował Stanisław Wyspiański. Na zdjęciu scena z Dziadów w inscenizacji Stanisława Wyspiańskiego.

dziady

1885

https://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Radek


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More