/Hutnictwo

15 października

2022

“Canada, Saskatchewan; Rzad prowincjonalny uchwalil orwellowskie uprawnienia nadzwyczajne w imie walki z COVID, ktore pozwalaja urzednikom zatrzymywac lub usuwac ludzi bez nakazu i zajmowac mienie osobiste”.

canada


Po części to rzeczowa merytoryczna analiza. Po części bezrefleksyjna ględa. A w największym stopniu jednak - szczególnie w obecnych okolicznościach- intelektualna prowokacja (w linku odesłanie do summary). Nowa książka Eichengreena, El-Ganainy, Estevesa i Michenera - zgodnie z tytułem - ma być wielką obroną całych stuleci zaciągania przez władzę długów. Rzecz jasna w godnych pochwały celach, ze szlachetnych pobudek, dla dobra obywateli… A wychodzi z tego - moim zdaniem - 300 stron niezamierzonej raczej przez autorów parodii. Bo dług publiczny, zaciągany z umiarem, finansujący efektywnie usługi publiczne, będący ratunkowym narzędziem w nagłych i nieprzewidzianych okolicznościach, nie potrzebuje obrony. Broni się sam. Ale nie da się obronić długu publicznego finansującego przedsięwzięcia ekonomicznie beznadziejne, korupcję, nepotyzm, defraudację; długu powstającego i pozostajacego poza jakąkolwiek demokratyczną kontrolą, a służącego utrzymaniu się u władzy. Długu ukrywanego do ostatniej chwili przed opinia publiczną, z którego wyplątać się można później jedynie przez default. Choć są i takie próby nadania mu sensu. Bo przecież jest tanio; bo w walucie krajowej; bo da się samo-wyrosnąć; bo dług to pasywo, do którego przypisane są jakieś aktywa, itp, itd.

Dla ludzi myślących dług publiczny jest normalnym instrumentem ekonomicznym. I jako taki nie potrzebuje obrony. Podobnie jak wiele innych powszechnie znanych ludzkości używek, których nadmiar dopiero szkodzi, bo niszczy rozum i poczucie odpowiedzialności.

Może następna książka Eichengreena, dobrego przecież speca od kryzysów walutowych, będzie właśnie o tym🤔

In Defense of Public Debt


2020

Ubiegłotygodniowa decyzja ArcelorMittal Poland (AMP) o demontażu instalacji w Krakowie to najprawdopodobniej dopiero początek kapitulacji sektora hutniczego w Polsce – mówią ludzie z branży – Tak realizuje się scenariusz wygaszania hutnictwa w Polsce, przed którym ostrzegaliśmy. Spodziewaliśmy się tej decyzji, bo dziś nie ma warunków, by produkcja stali była tu opłacalna. Jako Europa przegrywamy z tańszymi wyrobami ze Wschodu, a wewnątrz Unii Europejskiej nasz kraj za sprawą droższej energii nie ma szans z Niemcami, Belgami czy nawet Czechami – przyznaje Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH).

– ”Tak realizuje się scenariusz wygaszania hutnictwa w Polsce, przed którym ostrzegaliśmy. Spodziewaliśmy się tej decyzji, bo dziś nie ma warunków, by produkcja stali była tu opłacalna. Jako Europa przegrywamy z tańszymi wyrobami ze Wschodu, a wewnątrz Unii Europejskiej nasz kraj za sprawą droższej energii nie ma szans z Niemcami, Belgami czy nawet Czechami” – przyznaje Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH).

Jeszcze cztery lata temu planowano, że wielki piec w Nowej Hucie będzie pracować co najmniej dwie dekady, dlatego odremontowano go kosztem 175 mln zł. Wygaszony został jesienią ubiegłego roku z powodu spadku popytu na stal, z założeniem, że ruszy w marcu 2020 r., ale zamrożenie gospodarki pokrzyżowało te plany. Teraz zapadła decyzja o rozbiórce. To efekt malejącego popytu na stal z Europy i kosztów energii w Polsce, wyższych niż w innych krajach naszego kontynentu.
We wrześniu sprzedano obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 2 240 mln zł.

We wrześniu 2020 roku sprzedano obligacje:

3-miesięczne (OTS1220) – 1 060,5 mln zł,
2-letnie (DOS0922) – 278,4 mln zł,
3-letnie (TOZ0923) – 11,5 mln zł,
4-letnie (COI0924) – 753,0 mln zł,
10-letnie (EDO0930) – 122,5 mln zł.

Największą popularnością cieszyły się obligacje 3-miesięczne. Nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup kwotę 1.060,5 mln zł (47% udział w strukturze sprzedaży). Zainteresowaniem cieszyły się również obligacje 4-letnie (34%) i 2-letnie (12%). W dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje 10-letnie (5%) i 3-letnie (0,5%).

Na zakup obligacji rodzinnych dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 500+ przeznaczono 13,8 mln zł. Obligacje rodzinne kierowane są wyłącznie do osób otrzymujących świadczenie w ramach programu Rodzina 500+, które chcą oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci. Beneficjenci programu mogą nabywać ten rodzaj obligacji do wysokości kwoty przyznanego świadczenia wychowawczego. Obligacje rodzinne są dostępne w ciągłej sprzedaży, zatem ich zakupu można dokonać w dowolnym momencie.

obligacje2020

We wrześniu sprzedaż skarbowych obligacji oszczędnościowych wyniosła 2,2 mld zł. Od początku roku nabywcy indywidualni przeznaczyli na zakup instrumentów detalicznych ponad 21 mld zł, co przełożyło się na 77% wzrost w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Zainteresowanie naszymi obligacjami potwierdza również utrzymująca się wysoka średnia miesięczna sprzedaż, która po 9 miesiącach ukształtowała się na poziomie 2,4 mld zł


Kolejny raz poruszam sprawę, która dotyczy ogromu ludzi, która wywołuje olbrzymie emocje, a na temat której osoby decyzyjne z Porozumienia Rezydentów nie wypowiadają się. Większość osób zainteresowanych stanem ochrony zdrowia, jakością kształcenia zobaczyła jak wygląda baza do LEK (jeden wielki żart). Niestety temat był poruszany wiele razy, a osoby które mają jakikolwiek wpływ na proces leigislacyjny nie zareagowały. Nikt nawet w najmniejszym stopniu się do tego nie odniósł. Dzisiaj wielu z nich się dziwi- jak Mikołaj Sinica, Damian Patecki, Piotr Pisula. W momencie kiedy środowisko studentów, stażystów protestowało każdy z nich mówił, że baza pytań do lek jest potrzebna, że to dobre rozwiązanie. Teraz widzimy ogrom niezadowolonych ludzi, którzy widzą, że jeden z najważniejszych egzaminów w ich życiu, który powinien decydować o ich lekarskiej przyszłości jest nic nie warty. Baza pytań składająca się z 1900 pozycji? Przecież to jakaś kpina. Oczekujemy szacunku do naszego zawodu, a niedługo będzie z nas się śmiał każdy pacjent. Chcemy aby nasze wytyczne ludzie traktowali poważnie, bo kończymy poważne studia, za którymi idzie sensowna wiedza, ale dopuszczamy do takich rzeczy? Nie jestem w stanie zrozumieć czemu w pogoni za własną korzyścią jaką jest egzamin PES z bazy jesteście w stanie przymknąć oko na to co się dzieje? Niedługo problemem stanie się ogrom ludzi którzy o medycynie nie mają zielonego pojęcia, a skończyli kierunek lekarski (na prywatnej uczelni hehe) i będzie trzeba dać im zajęcie, specjalizację. Każda grupa zawodowa dba o szacunek, prestiż swojego zawodu, tylko nie my- niestety od jakiegoś czasu. Jak potrzebowaliście studentów i stażystów do protestów to wiedzieliście jak ich znaleźć, jak teraz my potrzebujemy pomocy, chcemy prawdziwego, rzetelnego egzaminu, który będzie sprawdzał naszą wiedzę, który będzie decydował o naszej przyszłości to udajcie że nas nie słyszycie. LEK w dotychczasowej formule nie był idealny, ale był o niebo lepszy od obowiązujących teraz rozwiązań. Rozumiem 15% pytań z bazy, bo takie powtórzyć się muszą, rozumiem publikowanie pytań po egzaminie, ale to co teraz się dzieje, to jedna wielka żenada. Jeśli uważacie mój post za nieodpowiedni to zróbcie proszę kolejną ankietę (hehe) a przekonacie się co ludzie myślą o bazuni. Zresztą takich ankiet już było wiele i niestety tylko nas hejtowaliście i broniliście tego poronionego pomysłu. PS proszę nie mówić, że PR było przeciwne bazie do LEKu, bo na stronach rządowych odnoszących się do konsultacji publicznych jednoznacznie jest zaznaczone że PR chciało (UWAGA) 100% bazy pyatań do LEK. Jeśli ktoś nie wierzy, uważa to za kłamstwo to mogę wstawić screeny.


1981

Fabryka Samochodów Małolitrażowych w Bielsku Białej. wyprodukowała milionowy egzemplarz samochodu Fiat 126p. Nastąpiło to po 8 latach i 4 miesiącach od rozpoczęcia produkcji tego pojazdu

fiat

1939

W lesie koło wsi Bratian w okolicach Nowego Miasta Lubawskiego członkowie niemieckiego Selbstschutzu dokonali mordu na 150 przedstawicielach polskiej inteligencji. Polaków, więzionych wcześniej w aresztach Selbstschutzu w Nowym Mieście Lubawskim, których rozstrzelano i pochowano w czterech zbiorowych mogiłach. Wśród zamordowanych były dwie kobiety.

bratian

1926

https://en.wikipedia.org/wiki/Michel_Foucault


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More