/Mises

10 października

2023

Premier mówi, że za cztery lata średnie wynagrodzenie w Polsce wynosić będzie 10 tys. złotych miesięcznie.


Tusk obraża i dzieli Polaków! Tylko Prawo i Sprawiedliwość może go powstrzymać! - Mateusz Morawiecki

morawiecki pis


powell


vaccine


2020

Public companies allocating treasury to Bitcoin; first MicroStrategy ($400m+) now Square ($50m). Beginning of a new trend?

“Square believes cryptocurrency is an instrument of economic empowerment and provides a way to participate in a global monetary system, which aligns with the company’s purpose.”

“This investment reflects our belief that Bitcoin, as the world’s most widely-adopted cryptocurrency, is a dependable store of value and an attractive investment asset with more long-term appreciation potential than holding cash. Since its inception over a decade ago, Bitcoin has emerged as a significant addition to the global financial system, with characteristics that are useful to both individuals and institutions. MicroStrategy has recognized Bitcoin as a legitimate investment asset that can be superior to cash and accordingly has made Bitcoin the principal holding in its treasury reserve strategy.”


Naukowcy: w Polsce będzie do 200 tys. zakażeń na dobę.

Specjaliści z Uniwersytetu Warszawskiego wyliczyli, że przyrost zakażeń w Polsce już za miesiąc będzie dotyczyć ok. 200 tys. osób dziennie - pisze “Gazeta Wyborcza”.

Jak czytamy, specjaliści z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW przeanalizowali sposób rozprzestrzeniania się koronawirusa w polskim społeczeństwie.

Dr Jakub Zieliński, członek zespołu modelu epidemiologicznego, mówi w rozmowie z gazetą, że obecnie wykrywane są niemal wyłącznie przypadki objawowe. - W swoich badaniach szacujemy, że faktycznych przypadków jest ok. dziewięć razy więcej - podkreśla.

Business Insider


2019

Turecka inwazja na syryjski Kurdystan będzie miała poważne skutki międzynarodowe, w tym zapewne odczuwalne także dla nas. Z najważniejszych:

  • takie wzmocnienie Turcji w regionie osłabia względnie przede wszystkim Rosję i trudno oczekiwać braku jej reakcji; dotyczy to też Iranu, Arabii Saudyjskiej, Izraela
  • to Moskwa zostanie teraz prawdopodobnie głównym patronem kurdyjskiej irredenty
  • wzmacnia to presję na ocieplenie amerykańsko-rosyjskie, aby wspólnie trzymać w ryzach ekspansjonizm turecki (tu oczywisty wątek polski w tle)
  • wzrośnie zaangażowanie Rosji w tym regionie, kosztem innych zaangażowań (j.w.)
  • bardzo wzrośnie presja na Unię Europejską, aby wzięła część odpowiedzialności za ustabilizowanie sytuacji; na szali m.in. kolejna fala - czy raczej fale - uchodźców z terenu Turcji, tych obecnych i być może przyszłych, których w razie niezadowalającej dla siebie treści i formy tego zaangażowania UE prezydent Erdogan może częściowo skierować za zachód, zamiast do syryjskiej Rożawy (znów wątek polski w tle)
  • jeśli amerykańskie wycofanie militarne z regionu okaże się trwałe - a coraz więcej wskazuje, że tak - czeka go zapewne nowa fala konfliktów i chaosu; nie zdziwiłbym się gdyby za jakiś czas odrodziło się Państwo Islamskie lub inna, nowa forma wysoce zorganizowanego terroryzmu spod znaku radykalnego islamu. Historia dzieje się teraz. I zaraz.

2010

1984

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pawie%C5%82_Durow - założył Telegram

1963

Józef Franczak “Lalek” ostatni żołnierz niepodległościowego podziemia poległy w boju. Zabity w obławie 21.10.1963 18 lat po II wojnie św. Ciało „Lalka” komuniści zbezcześcili odcinając mu głowę, a nagie zwłoki wrzucili do bezimiennego grobu.

1973

Umiera Ludwig von Mises był jednym z najwybitniejszych ekonomistów w dziejach cywilizacji Zachodu.

Jego dzieła przesycone są duchem wolności. (…) Mamy wobec niego trudny do spłacenia dług.

Ronald Reagan

Książka, która czekała na polskie wydanie prawie 60 lat (pierwsze wydanie Human Action to rok 1949). Opus magnum nestora austriackiej szkoły ekonomii Ludwiga von Misesa. Chłodna, rzeczowa rozprawa z socjalizmem, interwencjonizmem i wszelkimi odmianami pseudoekonomii; gruntowny wykład prakseologii i głęboka refleksja nad prawidłowościami i ograniczeniami, jakim podlega ludzkie działanie. Po 1989 roku stało się oczywiste, że socjalizm nie może się udać. Mises wiedział o tym już w latach czterdziestych, a więc wtedy, kiedy wielu intelektualistów wiązało z tym ustrojem wielkie nadzieje.

Ludzkie działanie miało 4 wydania amerykańskie i zostało przetłumaczone na kilkanaście języków, w tym chiński, japoński, rosyjski i czeski. Mamy je wreszcie po polsku. Ludwig von Mises był najwybitniejszym obrońcą kapitalizmu i krytykiem socjalizmu w XX wieku, najważniejszym przedstawicielem austriackiej szkoły ekonomii, nauczycielem Hayeka, Rothbarda oraz wielu innych ekonomistów i naukowców. Przez całe dorosłe życie pisał i wykładał w różnych krajach. Jest autorem kilkudziesięciu książek i ponad 250 artykułów. Po polsku ukazały się dotychczas: Interwencjonizm, Mentalność antykapitalistyczna, Liberalizm w tradycji klasycznej, Planowany chaos, Biurokracja, Ekonomia i polityka, Wspomnienia, Teoria a historia, Socjalizm, Teoria pieniądza i kredytu, Kalkulacja ekonomiczna w socjalizmie. Mimo to w naszym kraju jest wciąż prawie nieznany, choć nawet jego adwersarz Oskar Lange pisał, że Misesowi należy się pomnik. Mamy nadzieję, że ukazanie się Ludzkiego działania przerwie milczenie wokół dorobku Misesa. Ludzkie działanie to lektura obowiązkowa nie tylko dla wykładowców uczelni ekonomicznych i ich studentów, lecz także wszystkich, którzy chcą zrozumieć, czym jest na prawdę ekonomia. Uroczysta prezentacja książki odbyła się podczas konferencji “Mises obrońca cywlizacji i ekonomii” w Warszawie, 27 października 2007 r.

1957

https://en.wikipedia.org/wiki/Atlas_Shrugged

https://en.wikipedia.org/wiki/Lev_Rebet

1956

” Nie obrażajcie się panowie, że my wam tylko ofiarujemy miejsca w rządzie, takie jakie sami uważamy za możliwe. Myśmy bowiem gospodarze(…). Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy (…). Władzy nie oddamy dlatego, aby naród polski nie spotkała nowa zguba, jaka mu grozi w wypadku fałszywej linii politycznej, którą próbuje narodowi narzucić reakcja (…). Zniszczymy wszystkich bandytów reakcyjnych, bez skrupułów. Możecie jeszcze krzyczeć, że leje się krew narodu polskiego, że NKWD rządzi Polską, lecz to nie zawróci nas z drogi.”

Autorem tych słów jest Władysław Gomułka (zdjęcie),który 21.X.1956 roku został w miejsce Edwarda Ochaba I sekretarzem Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Okres jego rządów oceniany jest jako czas siermiężnego socjalizmu,kiedy to nie dbano o potrzeby zwykłych ludzi i skutecznie uniemożliwiano otwarcie się Polski na zachód. Dopiero wydarzenia marca 1968 roku sprawiły ,że pozycja Gomułki zaczęła słabnąć. Jednak prawdziwym gwozdziem do trumny okazał się być grudzień 1970 roku,kiedy to władza zdecydowała o drastycznych podwyżkach cen,co wywołało masowe niepokoje społeczne,które Gomułka zaczął tłumić przy użyciu wojska i milicji. 17 grudnia 1970 robotnicy zrozumieli, że władza się nie ugnie i przerwali strajk. Wtedy padł rozkaz strzelania do ludzi idących do pracy. Zginęło 45 osób, 1165 zostało rannych. Symbolem śmierci stał się młody Janek Wiśniewski. Po tych wydarzeniach na stanowisku I sekretarza, Gomułkę zastąpił Gierek. Przegranym grudnia 1970 w sensie politycznym był Moczar, który nie objął stanowiska I sekretarza.

gomulka

1906

W Łodzi wyrokiem sądu polowego stracono 5 robotników łódzkich fabryk, którzy byli uczestnikami powstania łódzkiego zwanego też “czerwcowym”. Na znak protestu we wszystkich łódzkich fabrykach odbył się strajk, w którym udział wzięło 67 tysięcy osób.

lodz


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More