/Józef Piłsudski

8 listopada

2022

Rząd będzie zadłużał się za granicą. Rusza sprzedaż obligacji w dolarach

Ministerstwo Finansów zdecydowało o sprzedaży obligacji w dolarach. Wybrał już nawet banki do ich emisji. Przypomnijmy, że sytuacja na rynku długu jest dla Polski trudna, a potrzeby pożyczkowe na 2023 r. są rekordowo wysokie.

Wniosek: prawdopodobnie w przyszłości USDPLN będzie spadał (PLN się umacniał) z powodu potrzeby wymiany dolara (na kredyt) na PLN.

Ministerstwo Finansów poinformowało w poniedziałek wieczorem, że “banki BNP Paribas, Deutsche Bank, Goldman Sachs Bank Europe SE, Santander i Société Générale otrzymały mandat na zorganizowanie emisji 5-letnich i 10-letnich obligacji benchmarkowych nominowanych w dolarze amerykańskim”.


Today’s Thought?

2022 is the worst year for stock and bond investors since 1969, as negative returns hit both stocks and bonds concurrently…

History shows that something pretty big has to happen for stocks and bonds to be down in the same year. In 1931, a currency crisis forced the UK to abandon the gold standard, and in 1941, markets were roiled by the U.S. entry into World War II.

The last year this happened provides the closest analogue for what investors are seeing in 2022. Rapid inflation in the mid-1960s forced the Federal Reserve to hike interest rates in an effort to cool the economy, much like what’s happening today. The economy tipped into recession in 1969, which marked a year of negative returns for both stocks and bonds.

A recession is not just a theoretical probability it is bordering on a certainty as inflation nudges 11%, unaffected by the central banksters funny money or rates…

2021

// tzw. klasa średnia Polski nie jest w stanie autonomicznie odpowiedzieć na pytanie 1+1, prawdopodobny “najlepszy” scenariusz to w miarę łagodna rusyfikacja terenów nad Wisłą (bez Berlina), jednak wcześniej wyniszczenie przez pracę. Wykrzywienie w dół życiowych oczekiwań młodego pokolenia nie mającego nic niż aspiracje zaczerpane z Instagram, będzie skutkowało/skutkuje tworzeniem się miejsca dla imigracji, która jest nieunikniona, z czasem masowej imigracji.

Obalanie krajów narodowych w praktyce:

imigracja

Tłum migrantów na granicy. Rzecznik rządu: Dzisiaj może dojść do najtrudniejszej sytuacji od czasu rozpoczęcia działań wymierzonych przez Białoruś - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Na granicę skierowano dodatkowych funkcjonariuszy.

Do Mińska zaplanowano około 40 lotów tygodniowo ze Stambułu, Damaszku i Dubaju. Z tych kierunków przybywa najwięcej migrantów.


Ceny gazy są podnoszone (na 100%) już dwa razy w roku. Znaleźliśmy się w bardzo ciekawym momencie historii. Niczego nie sugeruję ale to nie jest przypadek, że niemiecki agent Lenin też został przez nich wyposażony i wysłany aby zniszczyć Rosję. Dziś, Niemcy wszelkimi dostępnymi sposobami, próbują doprowadzić do upadku Rzeczpospolitą. W zamian obiecują.. nawet niczego nie muszą obiecywać. Póki co, podobnie jak w Rosji idzie im gładko. Wystarczą użyteczni idioci, którym po prostu się wmawia, że są najsłodszą solą tej ziemi.

lenin


Wygrane: 2 x 1 mln zł, 2 x Toyota C-HR, 6 X Toyota Corolla 6 x 100 tys zł, 60 x 50 tys zł i hulajnogi Kto wygrał w tej loterii? Było podane w mediach publicznych?

szczepimysie


2020

Są branże, kt. szczególnie odczują skutki koronawirus. To im dedykujemy działania zaprop. dziś przez premiera. Wśród rozw. jest też możliwość przebranżowienia. Chodzi o to, żeby nowa forma działalności gosp., kt. podejmą, dawała możliwość rozwoju i zarabiania - min.

patkowski


W ostatnich dniach w mediach pojawiły się informacje dotyczące podatków dla najbogatszych w USA, które zaproponował Joe Biden. Po szczegółowych wyliczeniach okazało się, że w niektórych stanach osoby zarabiające powyżej 400 tys. USD rocznie, zapłacą dochodowy w wysokości ponad 60%! Po wygranej Bidena, podatki rzędu 50% będą normą (dla całych Stanów Zjednoczonych).

biden


Grafika pokazuje zadłużenie krajów rozwiniętych i rozwijających się w odniesieniu do PKB. Gigantyczny dług będzie coraz silniej ograniczał rozwój gospodarczy. Obligacje zadłużonych krajów staną się jeszcze bardziej ryzykowne. Dlatego też prawdopodobne jest to, że coraz więcej banków centralnych będzie zmuszonych do skupowania rządowego długu. W Polsce tego typu praktyki wprowadzono w marcu tego roku, kiedy wszyscy zajęci byli koronawirusem.

debt2020


1986

https://en.wikipedia.org/wiki/Aaron_Swartz

1926

Premier Józef Piłsudski (zdjęcie) wydał okólnik, w którym czytamy: “W dniu 11 listopada państwo polskie obchodzić będzie 8 rocznicę jarzma niewoli i uzyskania pełnej, faktycznej niezawisłości. Data powyższa winna pozostać w stałej pamięci społeczeństwa i utrwalić się w umysłach młodego pokolenia, które w zaraniu swego życia powinno odczuwać doniosłość i uroczystość tego pamiętnego dnia”. Ten sam dokument ustanawiał 11 listopada dniem wolnym od pracy.

pilsudski


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More