/Furia

4 listopada

2023

world output

stop consuming

2022

mistrzostwoswiata

Do wczoraj wszyscy spodziewali się 20 proc. w lutym, ale dzisiaj być może będzie to 23-24 proc - tak członek RPP Ludwik Kotecki zareagował na słowa prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju o wygaszeniu tarczy inflacyjnej w przyszłym roku. Doniesienia jednej z członkiń zarządu NBP o jednocyfrowej inflacji za rok gość TOK FM nazwał zaś “myśleniem życzeniowym”.

2021

Żodyn się ni spodziewoł, dosłownie żodyn ykonomysta

Prezes NBP: Nie mamy wpływu na bieżącą inflację. Jest wysoka i jeszcze wzrośnie.

// Ciekawe czy stopy procentowe wzrosną do poziomu ~15% w celu wywłaszczenia społeczeństw/a z zakredytowanych nieruchomości?

glapinskioinflacji

Usunięty ćwierk:

usunietytweet

Zysk za wszelką cenę a później szybka konwersja do twardego aktywa, śmieciowa waluta zostaje dla ludu.


Szczyt klimatyczny. Polska liderem w dekarbonizacji.

Jak potwierdza min. P. Naimski: “…minister Soboń już podpisał i wysłał pisma do Komisji Europejskiej ws. harmonogramu wyłączeń elektrowni Bełchatów, Turów, Kozienice z nowymi blokami, Połaniec.” w niewyemitowanym wywiadzie.

Ceny energii w średnim terminie mogą wzrosnąć ~3x, w dłuższym ~7x+


2020

trump

twitter2020


ethereum20


Jacek Gniadek o wprowadzonym drugim lockdown:

Społeczeństwo jest zirytowane i nie widzi w tym wszystkim sensu - mówi Rafał Ziemkiewicz. Mam podobne obserwacje. W marcu byłem gotowy na lockdown do świąt Wielkiejnocy, by poznać wirusa i zyskać na czasie. Dzisiaj to już do nikogo nie przemawia. Zamykamy przedszkola i szkoły? Gdzie lekarze, pielęgniarki oraz pozostały personel medyczny zostawi małe dzieci, by pójść do pracy? Wprowadzamy lockdown, który zwiększa ilość zgonów NON COVID. Wtedy zamknęliśmy fryzjerów, a teraz siłownie.
W ubiegłą niedzielę byłem na zastępstwie w sąsiedniej parafii. Na mszy św. było mniej osób, niż wynosił limit. Teraz wprowadzamy nowe. Lista pomysłów na walkę z wirusem, które nie mają sensu, jest długa. Obserwuje ludzi i widzę, że już pogodzili się z tym, że jest wirus i muszą nauczyć się z nim żyć. To, co ich irytuje, to działanie rządu, który mówi, że chce im pomóc. „Dziewięć najbardziej przerażających słów w języku angielskim to: jestem członkiem rządu i przybywam tu, by wam pomóc” (Ronald Reagan). W polskim tłumaczeniu też wyszło dziewięć.


Kwiat narodu:

kwiatnarodu


countdown

1897

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dmitrij_Paw%C5%82ow

1794

Rosyjscy żołnierze gen. Aleksandra Suworowa dokonali rzezi mieszkańców warszawskiej Pragi. Liczba zamordowanych jest trudna do ustalenia, szacuje się, że zgineło od 13 do 20 tys. mieszkańców miasta. Mordowano kobiety i dzieci, w klasztorze Bernardynek zgwałcono i zamordowano niemal wszystkie zakonnice. W klasztorze Bernardynów zabito 19 zakonników i wszystkich kalekich starców przebywającyh w tamtejszym przytułku. “Do samej Wisły na każdym kroku spotkać się dawali zabici i umierający różnego stanu ludzie; na brzegu rzeki piętrzyły się stosy żołnierzy, cywilnych, Żydów, księży, zakonników, kobiet i dzieci. Na widok tego wszystkiego serce zamierało w człowieku, a obmierzłość obrazu duszę jego oburzała. W czasie bitwy człowiek nie tylko nie czuje w sobie żadnej litości, ale rozzwierzęca się jeszcze, lecz morderstwa po bitwie, to hańba”.- Relacja jednego z rosyjskich dowódców gen. Lwa Nikołajewicza Engelharda. „Widok Pragi był okropny, ludzie obojej płci, starcy i niemowlęta u piersi matek pomordowane leżały na kupie; krwią zbroczone i obnażone ciała żołnierzy, połamane wozy, pozabijane konie, psy, koty, nawet świnie. Tu i ówdzie drgały jeszcze członki umierających. Całe miasto Praga stało w płomieniach i w dymie, a dachy zawalały się z trzaskiem, któremu odpowiadało przeraźliwe wycie kozaków, klątwa rozjuszonego żołdactwa”. -Tak notował pruski kronikarz prowiantowy. „Z najwyższym żalem informuję Waszą Lordowską Mość, że atakowi na linie obrony Pragi towarzyszyło najstraszliwsze i zupełnie niepotrzebne barbarzyństwo…” – raportował premierowi Wielkiej Brytanii jej warszawski ambasador, pułkownik Wiliam Gardiner

rzezpragi

1790

Na działce podarowanej przez rodzinę Szymanowskich założony został cmentarz na Powązkach. Jego poświęcenie miało miejsce w maju 1792 roku. Na zajmującej dziś 44 hektary powierzchni spoczywa dziś około milion osób. Wiele z nich to osoby, które swoją działalnością przysłużyły się Warszawie, Polsce i światu. Od 1974 roku na rzecz ratowania zabytkowych pomników, działa Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa (1910-1999, założyciela Komitetu, pisarza i publicysty). Z jego inicjatywy od 1975 roku odbywają się coroczne kwesty w dniu Wszystkich Świętych, 1 listopada. Kwestują osoby znane z telewizji i teatru, sportowcy oraz politycy, co dla wielu odwiedzających cmentarz jest niepowtarzalną okazją do rozmowy ze swoimi idolami. Zaduszkowa kwesta wpisała się już na stałe w charakter Powązek.

1612

Dzień Jedności Narodowej, ros. День народного единства – rosyjskie święto państwowe obchodzone 4 listopada w rocznicę upamiętniającą zdobycie w 1612 roku Kremla moskiewskiego, opanowanego przez Polaków, w wyniku działań wojny polsko-rosyjskiej 1609-1618, przez powstańców ludowych pod przywództwem: Dymitra Pożarskiego i Kuźmy Minina. Wtedy też Rosja odzyskała niepodległość.

Święto to miało w zamyśle władz zastąpić przypadającą na 7 listopada rocznicę wybuchu rewolucji październikowej. Zmiany nazwy i okazji świętowanego wydarzenia dokonano 12 grudnia 2004.

1576

Katolickie wojska hiszpańskie dokonały rzezi protestanckiej Antwerpii. Wydarzenie to przeszło do historii jako Hiszpańska Furia.

furia


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More