/Historia

4 listopada

1897

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dmitrij_Paw%C5%82ow

1790

Na działce podarowanej przez rodzinę Szymanowskich założony został cmentarz na Powązkach. Jego poświęcenie miało miejsce w maju 1792 roku. Na zajmującej dziś 44 hektary powierzchni spoczywa dziś około milion osób. Wiele z nich to osoby, które swoją działalnością przysłużyły się Warszawie, Polsce i światu. Od 1974 roku na rzecz ratowania zabytkowych pomników, działa Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa (1910-1999, założyciela Komitetu, pisarza i publicysty). Z jego inicjatywy od 1975 roku odbywają się coroczne kwesty w dniu Wszystkich Świętych, 1 listopada. Kwestują osoby znane z telewizji i teatru, sportowcy oraz politycy, co dla wielu odwiedzających cmentarz jest niepowtarzalną okazją do rozmowy ze swoimi idolami. Zaduszkowa kwesta wpisała się już na stałe w charakter Powązek.

1612

Dzień Jedności Narodowej, ros. День народного единства – rosyjskie święto państwowe obchodzone 4 listopada w rocznicę upamiętniającą zdobycie w 1612 roku Kremla moskiewskiego, opanowanego przez Polaków, w wyniku działań wojny polsko-rosyjskiej 1609-1618, przez powstańców ludowych pod przywództwem: Dymitra Pożarskiego i Kuźmy Minina. Wtedy też Rosja odzyskała niepodległość.

Święto to miało w zamyśle władz zastąpić przypadającą na 7 listopada rocznicę wybuchu rewolucji październikowej. Zmiany nazwy i okazji świętowanego wydarzenia dokonano 12 grudnia 2004.

1576

Katolickie wojska hiszpańskie dokonały rzezi protestanckiej Antwerpii. Wydarzenie to przeszło do historii jako Hiszpańska Furia.

furia


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More