/Historia

29 listopada

2018

1943

Niemcy przeprowadzili w Lublinie łapankę, której efektem było schwytanie kilkudziesięciu młodych mężczyzn. Wszystkich wywieziono do obozu w Majdanku. Po pewnym czasie postawiono im alternatywę, którą była służba w Baudienst (Służba Budowlana). Miało to gwarantować im szybkie opuszczenie obozu. Z tej możliwości skorzystało tylko dwóch mężczyzn, których zwolniono z obozu już po miesiącu.

1904

Kochany Tatusiu! Idę dzisiaj zameldować się do wojska. Chcę okazać, że znajdę tyle sił, by służyć i wytrzymać. Obowiązkiem moim jest iść, gdy mam dość sił, bo brakuje ciągle ludzi dla wyswobodzenia Lwowa. Jerzy List Jerzego Bitschana do Ojca.

W Piaskach koło Sosnowca urodził się Jerzy. Bitschan - jeden z najmłodszych obrońców Lwowa. 21 listopada 1918 roku podczas obrony miasta poległ od dwóch ukraińskich kul. W chwili śmierci miał 14 lat. Począwszy od wieczora 20 listopada aż do rana 21 listopada stał bez przerwy na posterunku, a przez ostatnie godziny swego życia walczył, ostrzeliwany przez nieprzyjaciela. Grób Jerzego Bitschana znajduje się na Cmentarzu Obrońców Lwowa.


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More