/Pauperyzacja systemowa

24 maja

2023

YELLEN: BĘDĄ NIEKTÓRE ZOBOWIĄZANIA, KTÓRYCH NIE BĘDZIEMY W STANIE SPŁACIĆ

2022

centralbankassetsgrowth

circleceo

valuezero


norwayshareprofit

pierdoleniezebrane2021

Tayyip Erdogan i Andrzej Duda podpisali w dniu 24 maja porozumienie o bezpiecznej turystyce, umowę o wzajemnej ochronie informacji niejawnych w dziedzinie przemysłu obronnego oraz umowę w sprawie zakupów tureckich dronów.

  • Turcja “po raz pierwszy w swojej historii” będzie eksportować drony do Polski, kraju członkowskiego NATO i UE - powiedział Erdogan. Polska zakupi cztery zestawy bezzałogowych dronów bojowych Bayraktar TB2, czyli 24 maszyny.

Dodał, że Turcja i Polska “twardo kroczą” w kierunku osiągnięcia celu 10 mld dolarów w dwustronnej wymianie handlowej. - Turcja w ramach misji NATO w regionie Morza Bałtyckiego rozmieści wkrótce w Polsce swoje odrzutowce F-16 - zapowiedział.

Erdogan mówił również, że z zadowoleniem przyjmuje rozmieszczenie polskich sił w bazie lotniczej Incirlik na południu kraju. Stacjonują tam polscy żołnierze w ramach misji obserwacyjno-patrolowej. Ich zadaniem jest patrolowanie rejonu Morza Czarnego i Śródziemnego.

2020

dodruk

1943

Pismo z dnia 24 maja 1943 roku o przeniesieniu J. Mengele do KL Auschwitz. (APMAB: nr. mikr. 1613/98)

mengele

1941

W wieku 82 lat zmarł Emil Gerlach (zdjęcie) przemysłowiec, działacz społeczny, założyciel Polskiego Towarzystwa Pomocy Ofiarom Wojny oraz inicjator budowy sanatorium w Rudce. Z pochodzenia był Niemcem. Razem z bratem Gerhardem prowadził w Warszawie firmę wytwarzającą instrumenty geodezyjne i chirurgiczne. Angażował się w walkę z gruźlicą: pełnił funkcję prezesa Warszawskiego Towarzystwa Przeciwgruźliczego, w 1924 roku ufundował pracownię rentgenologiczną w Szpitalu Ewangelickim w Warszawie. Za zasługi odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

gerlach

1899

Józef Piłsudski wystąpił z Kościoła Katolickiego. Główną przyczyną tego wydarzenia był zamiar wzięcia ślubu z ewangeliczką Marią Koplewską. Oto treść aktu przejścia Piłsudskiego na wyznanie ewangelicko- augsburskie : ” Działo się w mieście Łomży dwunastego (dwudziestego czwartego) maja tysiąc osiemset dziewięćdziesiątego dziewiątego roku o godzinie dziesiątej rano. Ogłaszamy, że w obecności świadków Tytusa Mikulskiego, dwudziestu jeden lat, technika, i Fryderyka Szymańskiego, lat trzydziestu sześciu, zakrystianina, obu zamieszkałych w Łomży, po dostatecznym przygotowaniu i pełnym wewnętrznym przekonaniu przeszedł z wyznania Rzymsko-Katolickiego na wyznanie Ewangelicko-Augsburskie w tutejszym Ewangelicko -Augsburskim kościele Józef Klemens Piłsudski lat trzydziestu jeden, kawaler, zamieszkały w Łapach, urodzony w majątku Zułowie, syn szlachcica Józefa i zmarłej Marii z domu Billewicz małżonków Piłsudskich. Przy tym uzupełnia się, że Józef Klemens Piłsudski tejże daty był konfirmowany, odbył spowiedź i przyjął komunię świętą. Akt ten ogłaszanemu i świadkom przeczytany przez nich i przez nas podpisany został. Józef Klemens Piłsudski (po polsku) Tytus Mikulski (po polsku) Fridrich Szimanski (po rosyjsku) Pastor G. Nikulski (po rosyjsku)”

pilsudski


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More