/Polska

6 marca

2008

W Warszawie zmarł 85 - letni Gustaw Holoubek - aktor i reżyser; profesor warszawskiej PWST, członek Polskiej Akademii Nauk; 1970-81 prezes SPATiF-u; 1989-91 senator RP Jego ojciec był z pochodzenia Czechem, a matka była Polką. W 1939 na ochotnika zaciągnął się do wojska i uczestniczył w polskiej wojnie obronnej. Dostał się do niewoli. Przebywał w obozach w Magdeburgu i Toruniu. Został zwolniony w 1940, wcześniej w niewoli zachorował na gruźlicę. Do 1945 pracował w krakowskiej gazowni. W 1947 ukończył studia w krakowskim Państwowym Studiu Dramatycznym (przekształconym później w Państwową Wyższą Szkołę Teatralną). W teatrze zadebiutował 1 marca 1947 rolą Charysa w Odysie u Feaków Stefana Flukowskiego w Starym Teatrze w Krakowie. Występował w warszawskich teatrach Nardowym i Dramatycznym. Był dyrektorem Teatru Polskiego. Jego najsłynniejsze role dramatyczne to Król Edyp Sofoklesa, Konrad - Dziady Adama Mickiewicz, Skrzypek - Rzeźnia Sławomira Mrożka, Król Lir - Williama Szekspira. Grał w filmach Pętla, Wspólny pokój, Sanatorium pod klepsydrą, serialach Królewskie sny i w spektaklach w Teatrze Telewizji. Jego Wielka Improwizacja w filmie Lawa do dziś robi ogromne wrażenia. Był dwukrotnym laureatem nagrody państwowej (1966 i 1978). Prywatnie był przez 35 lat żonaty z aktorką Magdaleną Zawadzką, z którą doczekał się syna Jana.

holubek

1938

W Theater des Volkes w Berlinie odbył się Kongres Polaków w Niemczech. Był on odpowiedzią na pogarszające się warunki życia mniejszości polskiej w Niemczech po dojściu Hitlera do władzy oraz na szykany stosowane przez niemieckie władze. W zjeździe uczestniczyło 5 tysięcy delegatów. Była to największa manifestacja polskiej jedności narodowej na terenie Niemiec. Ogłoszono wtedy tzw ” Pięć prawd Polaków”,które brzmiały:

  1. Jesteśmy Polakami. 2)Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci. 3)Polak Polakowi bratem. 4)Co dzień Polak narodowi służy. 5)Polska Matką naszą- nie wolno mówić o Matce źle.

kongres

1898

Na ulicach Poznania pojawił się pierwszy tramwaj elektryczny. Pierwsza linia tramwajowa połączyła ze stolicą Wielkopolski wówczas jeszcze podpoznańską wieś Łazarz. Wcześniej mieszkańcy tej wsi i Poznania mogli korzystać z omnibusów konnych. Budowa sieci trakcyjnej rozpoczęła się 25 pazdziernika 1897 roku. Jej wykonawcą była berlińska firma Elektritäts Gesellschaft. Budowa linii tramwajowej była ogromnym wyzwaniem, ponieważ oprócz nielicznych przydomowych elektrowni nie istniała żadna główna siłownia dostarczająca prąd do Poznania. Takową wybudowano przy ulicy Grobla. Sami mieszkańcy również nie ułatwiali powstania tej inwestycji. Głośno wyrażali swoje obawy przed porażeniem prądem i obawami o zdrowie. W pierwszych latach po zelektryfikowaniu tramwajów pasażerowie zaczęli jeździć wagonami Carl Weyer (zdjęcie) wyprodukowanymi w Dusseldorfie. Służyły one potem w przedsiębiorstwie jeszcze przez pół wieku.

zapora


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More