/Balancesheet

10 czerwca

2023

Rząd chce zmienić deficyt na 2023

👉 Mieliśmy w tym roku zadłużyć się na 68 mld zł

👉 Po zmianie deficyt wyniesie 92 mld zł (6100zł na każdego pracującego obywatela nowego długu w 2023 - cały deficyt 92 mld zł)

apel

atom


Czechy

czechy


2022

“I fear Bitcoin is often used for illicit finance” - Treasury Secretary Janet Yellen

jimcrammer

2021

texasdepartment

2020

“Bez uszczerbku dla obrony strategicznych celów”. Talaga o możliwym wycofaniu z Niemiec części żołnierzy USA.

Niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer oraz rzecznik rządu RFN Steffen Seibert odmówili zajęcia oficjalnego stanowiska w sprawie doniesień o wycofaniu amerykańskich wojsk z Niemiec. Stwierdzili zgodnie, że na razie są to jedynie prasowe spekulacje, natomiast Waszyngton żadnych oficjalnych informacji w tej sprawie nie przekazał.

  • Warto zastanowić się, czy nie jest to przypadkiem (…) wypuszczenie specjalnie informacji, żeby osiągnąć jakieś cele polityczne, np. przymusić Niemcy do większych wydatków zbrojeniowych, większej spolegliwości odnośnie amerykańskiej polityki na świecie lub jeszcze paru innych ruchów, które byłyby korzystne dla administracji amerykańskiej - zauważa Andrzej Talaga.


zapytanie


balancesheet

20181942

Pierwsza masowa ucieczka w historii obozu w Birkenau.

10 czerwca 1942 roku, ok. 50 polskich więźniów z karnej kompanii, pracujących przy budowie rowu melioracyjnego w Birkenau, wszczęło bunt. Więźniowie rzucili się do ucieczki. Tylko 9 udało się zbiec. W ramach zemsty esesmani zastrzelili dwudziestu polskich więźniów z karnej kompanii, a ponad trzystu zagazowali w komorze gazowej.

Foto: Obóz Birkenau.

birkenau

1943

Artykuł “Masakra na Pawiaku”, zamieszczony w 23 numerze Biuletynu Informacyjnego 10 czerwca 1943 roku.

masakra

1861

https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Kazimierz_Potocki

1807

Rozrgrała się jedna z największych bitew napoleońskich- bitwa pod Lidzbarkiem Warmiński znana też jako bitwa pod Heilsbergiem . 56 tysięczna armia francuska pod wodzą Napoleona Bonaparte stanęła przeciwko 90 tysięcznej armii rosyjskiej generała Benningsena. Bitwa ta była drugą w kolejności,w której wojskami francuskimi dowodził osobiście sam Napoleon. Francuzi atakowali reduty i szańce bronione przez sprzymierzone wojska rosyjskie i pruskie. Bitwa pozostała nierozstrzygnięta, obie strony poniosły ciężkie straty. Przyczyniła się jednak do zwycięstwa cesarza pod Frydlandem, które zmusiło cara Aleksandra I do podpisania traktatu pokojowego w Tylży. Ciekawostką jest fakt, że na jednym z okolicznych pól miejscowi miłośnicy historii znaleźli w tym roku szczątki jednego z poległych w tej bitwie dragonów francuskich.

lidzbark


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More