/Manifest PKWN

20 lipca

2021

Tibetan woman in Sichuan, China salvaging Bitcoin mining machines as the government bans their use for economic freedom—the cords forming a bouquet.

sichuan

1944

https://pl.wikipedia.org/wiki/Manifest_PKWN

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamach_20_lipca

1946

W mieszkaniu przy ulicy Wróblewskiego 7 we Wrzeszczu funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa aresztowali Danutę Siedzikównę “Inka” (zdjęcie) sanitariuszkę V Brygady Wileńskiej majora Zygmunta Szendzielarza “Łupaszki”, członkinię szwadronów; porucznika Jana Mazura “Piasta” i porucznika Mariana Plucińskiego “Mścisława”. Osobą, która wydała “Inkę” była schwytana przez ubeków łączniczka V Brygady Wileńskiej Regina Żylińska- Mordas. Danuta Siedzikówna została osadzona w pawilonie V więzienia w Gdańsku jako więzień specjalny. „Ince” zarzucono członkostwo w nielegalnej organizacji, nielegalne posiadanie broni, udział w napadach na funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i UB, a także podżeganie do ich zabicia. Ciekawostką jest fakt, że jeden z milicjantów zeznających przed sądem zeznał, że w czasie jednej z akcji “Inka” udziliła mu pierwszej pomocy. 3 sierpnia 1946 roku została skazana na śmierć przez Wojskowy Sąd Rejonowy kierowany przez majora Adama Gajewskiego.

inka

1926

W Moskwie, podczas posiedzenia Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii zmarł na zawał serca Feliks Dzierżyński pseudonim ,,Józef” - działacz polski i rosyjski ruchu komunistycznego. W 1899 roku był współtwórcą i przywódcą Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy (SDKPiL). W latach 1905-1907 kierował rewolucją w Królestwie Polskim. Od 1907 należał do SDPRR, a następnie RKP (b) i WKP (b). Współorganizował rewolucję październikową. W latach 1917/22 stanął na czele Ogólnorosyjskiej Nadzwyczajnej Komisji do Walk z Kontrrewolucją i Stabotażem (Czeka), od 1922 - GPU (Państwowy Zarząd Polityczny). Był rzecznikiem radykalnych działań, realizował politykę terroru wobec oponentów politycznych. W latach 1919-25 był komisarzem ludowym spraw wewnętrznych i komunikacji (1921-24), a następnie przewodniczącym Najwyższej Rady Gospodarki Narodowej ZSRR. Pochowano go pod murem kremlowskim. 20 lipca 1951 roku w Warszawie odsłonięto pomnik upamiętniający Feliksa Dzierżyńskiego. 16 października 1989 roku pomnik rozebrano.

feliksd


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More