/Polska

17 lipca

2023

sasin i hossa

Integracja

odessa market

2022

petereth

2021

Tak wygląda Polska dla redakcji “Zeitschrift für internationalen Kulturaustausch”, wydany przez Institut für Auslandsbeziehungen.

polskazeitschrift

2020 - Wzrost cen w Polsce jest najwyższy od 19 lat

Inflacja bazowa, czyli taka po wyłączeniu najbardziej chwiejnych komponentów cen żywności i energii, w czerwcu 2020 r. wyniosła nad Wisłą 4,1 proc., wobec 3,8 proc. miesiąc wcześniej - podał Narodowy Bank Polski. To oznacza, że wzrost cen jest najwyższy od grudnia 2001 r.

NBP przedstawił najważniejsze dane na temat czerwcowej inflacji. W zeszłym miesiącu w relacji rok do roku inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii (czyli inflacja bazowa wyniosła 4,1 proc., wobec 3,8 proc. miesiąc wcześniej). To oznacza, że wzrost cen nad Wisłą jest najszybszy od grudnia 2001 r.

„Inflacja jest tą formą podatku, którą można nałożyć bez ustawy.” Milton Friedman

2010

1945

W Poczdamie rozpoczęła się trwająca do 2 sierpnia 1945 roku konferencja pokojowa. Stronę polską reprezentowali tacy przedstawiciele Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej jak:Edward Osóbka Morawski, Bolesław Bierut i Michał Rola -Żymierski. Władze polskie przedstawiły na tej konferencji memoriał, w krórym między innymi czytamy:

Prawa historyczne Polski: Dzieje historyczne od X wieku wykazują, iż Polska mocno stała nad Odrą […], a w pewnych okresach znacznie ją przekraczała. Dopiero od XIII wieku poczęła tracić swe zachodnie rubieże pod naciskiem germańskim. (…) Polska dąży do swych naturalnych granic, które stanowią: na południu Sudety i Karpaty, na północy wybrzeże Bałtyku, a na zachodzie Odra i Nysa. Obszar w ten sposób wyznaczony tworzy zwartą jednostkę geograficzną, związaną dorzeczami Wisły i Odry, skierowaną naturalnymi drogami ku Bałtykowi.

Na tej samej konferencji prezydent Stanów Zjednoczonych Harry Truman i brytyjski minister spraw zagranicznych Ernest Bevin zażądali od Stalina wycofania wojsk radzieckich z Polski. Konferencja poczdamska ustaliła ukaranie zbrodniarzy hitlerowskich (tzw. proces norymberski ), przyjęła radziecki program w kwestiach wschodniej granicy Niemiec.

poczdam

Na zdjęciu: Churchill, Truman i Stalin.

1917

https://en.wikipedia.org/wiki/House_of_Windsor

1879

Stanowisko kuratora Warszawskiego Okręgu Szkolnego objął Aleksander Apuchtin (zdjęcie). W ciągu ośmiu lat sprawowania władzy, człowiekowi temu udało się stworzyć system oświatowy zwany “Nocą apuchtinowską”, oparty na bezwględnej rusyfikacji szkolnictwa w Królestwie Kongresowym. System ten w znacznej mierze polegał zmuszaniu polskich uczniów i nauczycieli na wzajemnym donoszeniu na siebie. Apuchtin odpowiadał również za wprowadzenie do nauczania książki do historii autorstwa Dmitrija Iłowajskiego, gloryfikującej rolę Imperium Rosyjskiego i usprawiedliwiającej rozbiory Polski. Bezwzględna polityka Apuchtina przynosiła skutek. Od 1885 roku w języku polskim wykładana była wyłącznie religia, a Królestwie Kongresowym szerzył się analfabetyzm, dodatkowo polska kultura była w odwrocie. Dodajmy, że jednym z ulubionych powiedzeń Apuchtina były słowa: “Matka Polka zawodzić będzie nad kołyską dziecka rosyjską piosenką”.

rusyfikacja


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More