/NBP

15 lipca

2023

Der Onet razem z narodowym geostrategiem (Panem B.) nie zawodzi.

der onet iluzja

iluzja


freemask


2022

Przestałem poważnie traktować publiczne wypowiedzi zarówno pana premiera, pana prezesa Narodowego Banku Polskiego, jak i pana prezesa Kaczyńskiego. Oni mówią na użytek tych czy innych środowisk, na których im zależy. Ma się to nijak do oceny rzeczywistości. Płacimy cenę za dominację socjotechniki, za dominację populizmu, za skrajną nieodpowiedzialność w różnych obszarach rządzącej klasy politycznej. - Janusz Steinhoff, przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni Business Centre Club w “Kropce nad i” w TVN24.


Na długo przed wojną starałem się zwrócić uwagę, że Energiewende to faktycznie podział Europy na strefę wpływów DE i RU. W skrócie, NS1 i NS2, zakaz aut spalinowych, ekspansja uprawnień do emisji na kolejne sfery życia, omijanie przez nowe rurociągi PL/UA, torpedowanie Baltic Pipe/atomu w PL, wyłączanie Turowa to była wyrachowana polityka mocarstw, gdzie:

📌 Europa Śr-Wsch. jest dalej rezerwuarem taniej siły roboczej (ale bez prawa do konkurowania na Zachodzie, por. dyrektywa transportowa) 📌 RU zasila DE w tanią ropę/gaz, a te ostatnie (mając przepustowość 250% konsumpcji i monopol w UE) mogłyby tą energią dzielić się z “praworządnymi” krajami (w zamian UA/BL pozostawałyby rosyjską strefą wpływów, a Nawalny i inni w kolonii karnej) 📌 Chiny pozostają tanią fabryką wszystkiego, co napędza konsumpcję i nie pozwala na większą refleksję mas nad życiem i światem 📌 W końcu UE mając sojusz z Moskwą i interesy z Pekinem, mogą równoważyć globalne wpływy USA i jeszcze liczyć się na świecie.

Paryż pozwalał na linię Curzona i nowe Rapallo, bo sam będąc potentatem atomowym, kwestiami węgla/gazu nie zajmował się, ale popierał w zamian za poparcie Berlina w kluczowych dla FR sprawach, jak Wspólna Polityka Rolna. Wszystko szło jak po sznurku, TSUE orzekał jak trzeba, nowy POTUS Biden zgodził się na NS2 i zdjął z niego sankcje, lecz DE popełniły katastrofalny błąd. Odrzuciły propozycję sojuszu z USA (te już zaczęły mówić o reżimie w W-wie…) i zwróciły się ponownie ku Rosji. A to wykorzystał Putin atakując UA - licząc na Blitzkrieg i obojętność świata.

💡 Tymczasem misterny plan szlag trafił, bo Ukraińcy byli na wojnę przygotowani i heroicznie zaczęli się bronić - nie po myśli ww. mocarstw z UE. Na domiar złego Polacy i Polska stanęła na wysokości zadania, udaremniła kryzys migracyjny i przeszła do politycznej/militarnej ofensywy, będąc dziś drugim po USA dostawcą broni na UA.

Rok 2022 przypomina 1939 r 📌 Tak jak we wrześniu PL dawała UK czas na przygotowania do niemieckiej inwazji, Bitwy o Anglię, tak dziś UA swoją krwią i swoich dzieci dają czas do namysłu Zachodowi. USA otrzeźwiały natychmiast, syta UE na oko jeszcze potrzebuje czasu.

Zdaje się jednak, że rzeczy przyspieszają, bo w DE trwa już rządowa kampania ostrzegająca przed największym kryzysem od 1945, o zapaści PKB, o przestojach, brakach prądu/gazu/ciepłej wody, ogrzewania. CZ ogarnęli się i pomimo Turowa przylecieli do W-wy z prośbą o podłączenie ich gazociągów z naszego gazoportu. DE, całkowicie uzależnieni od woli Putina też dostrzegli, że ich dominacja bez energii może się zakończyć tej zimy, więc podobnie postanowili zadbać o dostawy gazu i z typowo pruską elegancją i swadą rzucili w PE pomysł, że kraje, które nie ufały Rosji i na własną rękę budowały niezależność energetyczną… muszą z DE się podzielić swoimi zapasami. Świnoujście najbliżej, tylko KPO solidarnie wciąż czeka 😁


2021

akcjakowidowa

2020

NBP: Recesja może być znacznie głębsza, niż się spodziewacie.


Twórca wskaźnika Altmana oczekuje serii wielkich bankructw

Edward Altman, twórca wskaźnika sygnalizującego możliwością upadłości firmy, ostrzega amerykańskich inwestorów z rynku kredytu, że seria wielkich bankructw w USA właśnie się rozpoczęła. Altman zauważył, że od stycznia już ponad 30 amerykańskich firm z długiem przekraczającym 1 mld USD wystąpiło o ochronę przed roszczeniami wierzycieli. Jego zdaniem, ich liczba przekroczy 60 do końca tego roku, bo firmy nagromadziły olbrzymie ilości długu podczas pandemii. Z wyliczeń Bloomberga wynika, że globalne firmy emitowały obligacje rekordowej wartości 2,1 bln USD w tym roku, z czego połowa przypadła na emitentów z USA.


2010

WEFFSScenarioITandInovation20202010.pdf

1975

Podczas próby ucieczki z Polski do Austrii czechosłowacki myśliwiec zestrzelił AN-2, którego pilotem był emerytowany pilot Ludowego Wojska Polskiego Dionizy Bielański. Do incydentu doszło zaledwie 8 km od granicy z Austrią. Bielański zginął na miejscu. Zostawił żonę i dwie małe córki. Według śledztwa prowadzonego przez IPN, czechosłowaccy wojskowi mieli zeznać, że rozkaz zestrzelenia Bielańskiego wydał ówczesny minister obrony narodowej generał Wojciech Jaruzelski. Ma to również potwierdzać notatka służbowa wysokiego rangą funkcjonariusza wrocławskiej Służby Bezbieczeństwa. Ówczesne władze Czechosłowacji i Polski starały się wyciszyć sprawę zestrzelenia An-2 i śmierci Bielańskiego, nazywając to awarią.

Dionizy Bielański miał 36 lat.

bielanski

1963

https://de.wikipedia.org/wiki/Neues_%C3%96konomisches_System_der_Planung_und_Leitung

1961

Sejm PRL przyjął uchwałę, na mocy której ze szkół zostało usunięte nauczanie religii. Uchwała ta była głównym narzędziem w rękach władz komunistycznych, które posłużyć miało do jak największej ateizacji polskiego społeczeństwa. Jakby tego było mało, jeszcze w listopadzie tego samego roku minister oświaty i wychowania wydał instrukcję przewidującą tryb postępowania represyjnego w stosunku do księży proboszczów, którzy nie chcieli rejestrować terenowych punktów katechetycznych oraz którzy odmawiali pisania sprawozdań z prowadzonej katechizacji. Naukę religii w szkołach przywrócono w roku 1990

katecheza

1952

W londyńskim hotelu „Shelbourne” zamordowana została Krystyna Skarbek - polska agentka w służbie brytyjskiej SOE podczas II wojny światowej. Krystyna Skarbek została zamordowana, ponieważ odrzuciła oświadczyny Dennisa Muldowneya, który był jej fanatycznym wielbicielem. Dennis został ujęty i skazany na śmierć. Krystyna Skarbek pochowana została na katolickim cmentarzu Kensal Green St. Mary w Londynie. Została uhonorowana francuskim Croix de Guerre, Orderem Imperium Brytyjskiego oraz Medalem Jerzego.

skarbek

1940

Niemcy założyli getto żydowskie w Kutnie. Powstało ono na terenie dawnej cukrowni “Konstancja”. Określenie “założyli getto” to bardzo łagodny opis tego wydarzenia,za którym kryje się bardzo brutalna akcja przesiedlania tych mieszkańców Kutna i okolic,którzy mieli pochodzenie żydowskie. Przesiedlono tam 8 tysięcy ludzi. Nie trzeba chyba dodawać,że panujące tam warunki sanitarne i socjalne urągały ludzkiej godności. Zimą 1940/1941 i 1941/1942 roku getto zostało całkowicie pozbawione opału. Zaczęły szerzyć się epidemie tyfusu i gruźlicy. Ludzie umierali z głodu, zamarzali, popełniali samobójstwa. Władze na terenie getta, w imieniu okupanta niemieckiego, sprawowała Rada Żydowska – Judenrat. Na jej czele stali: Bernard Holcman, Sender Falz, Opoczyński. W powszechnej opinii rada ta uchodziła za wyjątkowo skorumpowaną. 19 marca 1942 rozpoczęła się równie brutalna akcja likwidacyjna getta. Więźniów mordowano na miejscu,a tych,których nie zdołano zlikwidować wywożono do Chełmna nad nad Nerem,gdzie mordowano ich w tamtejszym lesie. W ostatnią drogę Żydzi kutnowscy nie mogli zabierać ze sobą bagaży, za sam przejazd natomiast musieli zapłacić po 12 – 20 marek. Po likwidacji getta sprowadzono na jego teren czterdziestu Żydów z łódzkiego getta, którzy przez pół roku segregowali pozostawione mienie i sprzątali teren.

kutno

1410

Miała miejsce jedna z największych bitew w historii średniowiecznej Europy, to bez wątpienia jedna z najbardziej znanych dat polskiej historii. Na Polach Grunwaldu połączone siły Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego pod dowództwem króla Polski Władysława II Jagiełły, starły się z elitą wojsk Zakonu Krzyżackego wspartą przez ciężkozbrojne rycerstwo z całej Europy Zachodniej pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena. Miażdżące zwycięstwo wojsk polsko-litewskich złamało potęgę Zakonu i przeszło do historii jako jedno z najwspanialszych zwycięstw oręża polskiego.

grundwald


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More