/

8 lutego

1996

https://en.wikipedia.org/wiki/A_Declaration_of_the_Independence_of_Cyberspace

1951

W Warszawie został stracony major Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka. Był on dowódcą 5 Brygady Wileńskiej Armi Krajowej, która walczyła z Niemcami, oddziałami litewskimi współpracującymi z nimi i sowiecką partyzantką. Po wojnie Łupaszka został oskarżony między innymi o działanie na szkodę PRL i współpracę z zachodnim wywiadem.

szendzielarz

1945

Na rozwiązanie Armii Krajowej

Za dywizję wołyńską, nie kwiaty i wianki - Szubienica w Lublinie. Ojczyste Majdanki. Za sygnał na północy, bój pod Nowogródkiem - Długi urlop w więzieniu. Długi i ze skutkiem.

Za bój o naszą Rossę, Ostrą Bramę, Wilno - Sucha gałąź lub zsyłka na rozpacz bezsilną. Za dnie i noce śmierci, za lata udręki - Taniec w kółko: raz w oczy a drugi raz w szczęki.

Za wsie spalone, bitwy, gdzie chłopska szła czeladź - List gończy, tropicielski: dopaść i rozstrzelać! Za mosty wysadzone z ręki robotniczej - Węszyć gdzie kto się ukrył, psy spuścić ze smyczy.

Za wyroki na katów, za celny strzał Krysta - Jeden wyrok: do tiurmy. Dla wszystkich. Do czysta!. Za Warszawę, Warszawę, powstańcze zachcianki - Specjalny odział śledczy: “przyłożyć do ścianki”.


Zwinąć chorągiew z masztu. Krepą jest zasnuta Za dywizję Rataja, Okrzei, Traugutta. Pociąć sztandar w kawałki. Rozdać śród żołnierzy, Na drogę, niech go wezmą. Na sercu niech leży

1940

Niemcy zwolnili z obozu koncentracyjnego Sachsenhausen 101 ze 183 podstępnie aresztowanych w ramach akcji “Sonderaktion Krakau” profesorów Uniwerytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczej w Krakowie. Niektórzy z nich wycieńczeni warunkami obozowymi lub z powodu znacznego pogorszenia stanu zdrowia zmarli w różnych okresach po zwolnieniu.

zwolnienie


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More