/Wielka trójka

4 lutego

2022

Taką umowę kontraktową na dyżury dostał LEKARZ SPECJALISTA PSYCHIATRII DZIECI I MŁODZIEŻY. W szpitalu publicznym, w oddziale, który nie ma obsady dyżurowej i szuka pracownika. Zdziwieni, że coraz mniej chętnych do pracy w polskich szpitalach?

umowalekarzy

2021

kupno


Jedno z pierwszych wspomnień o grze wojennej w masowych mediach (onet.pl) oraz wojny konwencjonalnej:

Porażka polskiej armii w symulowanej wojnie. Ćwiczenia wykazały klęskę w pięć dni Wojskowe ćwiczenia “Zima-20” skończyły się blamażem i całkowitą klęską. Symulacja wskazała, że po pięciu dniach wojna była przegrana, a polska armia przestała istnieć - informuje Interia.

W symulacjach uwzględniono zamówione przez Polskę - choć jeszcze niedostarczone - nowe systemy uzbrojenia Zacięta obrona wschodu Polski spowodowała rozbicie znajdujących się tam jednostek i potężne straty Według informatorów Interii już piątego dnia wirtualnego konfliktu przeciwnik dotarł do linii Wisły. “SE” dodaje, że czwartego dnia Warszawa znalazła się w okrążeniu Kancelaria Prezydenta i Ministerstwo Obrony Narodowej nie chciały komentować tych doniesień, powołując się na niejawność ćwiczeń

W symulacjach uwzględniono zamówione przez Polskę - choć jeszcze niedostarczone - nowe systemy uzbrojenia Zacięta obrona wschodu Polski spowodowała rozbicie znajdujących się tam jednostek i potężne straty Według informatorów Interii już piątego dnia wirtualnego konfliktu przeciwnik dotarł do linii Wisły. “SE” dodaje, że czwartego dnia Warszawa znalazła się w okrążeniu Kancelaria Prezydenta i Ministerstwo Obrony Narodowej nie chciały komentować tych doniesień, powołując się na niejawność ćwiczeń

Jak przekazała Interia, w ćwiczenia sztabowych wzięło udział kilka tysięcy oficerów. W symulacjach uwzględniono zamówione przez Polskę - choć jeszcze niedostarczone - nowe systemy uzbrojenia: zestawy przeciwlotnicze Patriot, artylerię rakietową HIMARS i wielozadaniowe samoloty F-35. Sprawdzano także rozwiązania, które wprowadziła reforma systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, obowiązująca od końca 2018 r.

Zobacz: Karabinek Grot przegrywa z piaskiem. Pokazujemy próby na kilku rodzajach broni Okazuje się, że niewiele dało m.in. “wzmocnienie wschodniej flanki”. Obrona wschodu Polski spowodowała rozbicie znajdujących się tam jednostek i potężne straty - wskazuje Interia.

Według informatorów portalu już piątego dnia wirtualnego konfliktu przeciwnik znalazł się na linii Wisły, trwały walki o Warszawę, strategiczne porty zostały zablokowane lub zajęte. Lotnictwo i Marynarka Wojenna przestały istnieć, mimo wsparcia NATO. Na wschód od Wisły polskie jednostki miały ponieść druzgocącą klęskę. Pierwszorzutowe bataliony straciły od 60 do 80 proc. stanów. Przegrane ćwiczenia miały wywołać ogólną konsternację.


cyrk2


W ramach walki z COVID-19 Europejski Bank Centralny wyłożył łącznie 1,850 biliona Euro. Przeznaczono je na kilka programów, jednym z nich jest skup obligacji korporacyjnych. Łącznie EBC posiada obecnie obligacje korporacyjne od europejskich firm na kwotę 255 miliardów Euro. Czyli ok. 1,15 biliona złotych. Inaczej mówiąc tysiąc miliardów złotych. Budżet Polski w 2020 roku to 398 mld zł, zatem EBC skupił obligacje korporacyjne w wysokości ok. 3 budżetów Polski.

EBC na przestrzeni ostatnich lat skupił 1609 obligacji korporacyjnych od 344 firm. Od niektórych kilka, a nawet kilkanaście razy. Dlaczego teraz, przy okazji COVID, nie zdecydowano się pomóc większej ilości podmiotów tylko kupiono po raz kolejny np. od firmy Allianz, łącznie 8 różnych obligacji, a od BMW aż 27 różnych obligacji? Nie wiemy ale się domyślamy. Pełna lista obligacji skupionych przez EBC, niestety bez rozdzielenia na wcześniejsze oraz te z bieżącego skupu na walkę z COVID.

My postanowiliśmy wymienić tu kilkadziesiąt najbardziej znanych w Polsce bądź występujących na naszym rynku korporacji. ABB Adecco Adidas Aeroports de Paris - lotniska paryskie Air Liquide Airbus Allianz Alstom Autoroutes du Sud - firma zarządzająca autostradami we Francji Autostrade per L’Italia - autostrady włoskie Albertis Infrastucturas - autostrady hiszpańskie BASF Bayer Bertelsmann SE - media w Niemczech, właściciel RTL BMW Bouygues - konglomerat skłądający się z firm budowlanych, stacji tv (m.in. Eurosport), operator telefonii komórkowej Brussels Airport Cap Gemini Carrefour Cepsa Finance - hiszpański gigant energetyczny Cellnex Telecom - operator telefonii komórkowej w Hiszpani, Włoszech, Francji, Holandii, UK, Szwajcarii i Irlandii Saint Gobain Michelin Continental Covestro - odłam powstały z Bayera, przemysł polimerowy Daimler - chyba rekordzista, 37 obligacji Danone Deutsche Bahn - niemieckie koleje państwowe Deutsche Borse - niemiecka giełda Deutsche Post - niemiecki operator poczty Deutsche Telekom E.ON - niemiecki gigant energetyczny (EBC wykupił od nich 19 obligacji) EDF - francuski gigant energetyczny, posiadający kilka elektrowni również w Polsce Enel - włoski koncern energetyczny Engie - francuski gigant energetyczny (24 obligacje) ENI - włoski gigant energetyczny Eutelsat Evonik EXOR - włosko-holenderski multiholding, 28 firma na świecie pod względem przychodów Fiat Fortum - fiński gigant energetyczny, posiadający elektrownie również w Polsce Fresenius - niemiecki gigant branży medycznej Heineken (15 obligacji) Iberdrola - hiszpański gigant energetyczny innogy JAB Holding -branża spożywcza, m.in. Jacobs, Douwe Egberts Philips Linde Louis Vitton 🤯 Mondelez - Milka, Oreo itp. Nestle Nokia Novartis OMV - austriacki koncern petrochemiczny Orange Peugeot Renault Repsol - hiszpański gigant petrochemiczny Richemont - biżuteria, luksusowe zegarki Royal Schiphol - lotnisko w Amsterdamie Ryanair Sanofi - francuski koncern farmaceutyczny SAP - branża informatyczna, dostawca oprogramowania dla biznesu Schneider Electric Shell Siemens Snam - gazownictwo, Włochy SAGESS - branża naftowa, Francja Sodexo SA Suez SA - francuska multikorporacja, gazownictwo, energetyka, infrastruktura wodna Swisscom Telecom Italia Telefonica Tennet - holenderski państwowy moloch energetyczny Total Unilever Valeo Veolia Vinci Vivendi Volskwagen Whirlpool Wizzair Zurich Finance - ubezpieczenia I wiele wiele innych firm Bardzo interesujące na liście są też podmioty… spoza UE. Anheuser-Busch - browar z St. Louis - m.in. Budweiser Coca-Cola ArcelorMittal - hinduska firma która zamknęła niedawno oddział w Nowej Hucie CK Hutchinson - konglomerat firm z branży telefonii, budownictwa, właściciel portów oraz wielu sieci sklepów z siedzibą w Hongkongu


  1. Wiemy już od kogo, teraz sprawdźmy na jaki procent. Procenty są różne. Od 0% (zera procent) do 8% - jednakże rozkład jest mniej więcej taki 0 procent - 58 obligacji 0-1 procent - 513 obligacji 1-2 procent - 636 obligacji 2-3 procent - 240 obligacji 3-4 procent - 76 obligacji powyżej 4 procent - 68 obligacji, głównie dla firm, które wypuściły kilka innych obligacji ruchome oprocentowanie - 17 obligacji Na 1609 obligacji - 1207 wynosi nie więcej niż 2% (słownie: dwa procent) Tu mamy ciekawą analogię z życiem szarego człowieka. Znajdziecie gdzieś kredyt mieszkaniowy na 10-20 lat z oprocentowaniem na poziomie 0-2% ? Widocznie nie pytaliście w EBC 🙂


  2. Na jak długo? Okresy są różne i bez dokładnego zgłębiania każdej obligacji odrębnie, nie da się podać pełnej informacji. Jednakże wiemy, do kiedy należy wykupić swoje obligacje: 97 obligacji kończy się w 2021 roku 650 obligacji w latach 2021-2025 655 obligacji latach 2026-2030 153 obligacje w latach 2031-2035 46 obligacji w latach 036-2041 5 obligacji w latach 2049-2051 Kilkaset bogatych korporacji musi wykupić swoje wielomilionowe obligacje z oprocentowaniem np. 0,5%. Prawdopodobnie zrobili interes życia, bo przebiją nawet inflację 🤯


  3. I tu dochodzimy do pytania czwartego - na jakie kwoty? Wiemy że łącznie jest to 255 miliardów Euro (jak wspomnieliśmy, to równowartość trzech budżetów Polski albo, licząc z grubsza, budżet Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Słowenii, Litwy, Łotwy i Estonii razem wziętych ). Na stronie Europejskiego Banku Centralnego próżno jednak szukać informacji najważniejszej - za ile skupili konkretne obligacje korporacyjne? Taki tam, drobiazg, kto by się kwotami przejmował. Przecież te pieniądze i tak drukujemy. Aby znaleźć informację, musimy zajrzeć na tę stronę i wpisać kod: https://cbonds.pl/bonds/680631/ Np. dla tego kodu, mamy obligacje dla Deutsche Bahn na kwotę 300 milionów Euro, na 0% do spłaty 14.02.2024 (screen w komentarzu) I tak musimy postąpić z każdą z tych obligacji ręcznie.


    Chwileczkę, jak to Deutsche Bahn? Czy to nie jest podmiot w 100% należący do niemieckiego rządu? Podobnie jak wiele firm na liście wyżej należy do rządów Francji, Niemiec, Belgii, Holandii, Włoch czy Hiszpanii? Jak czytamy na Wikipedii, jednym z podstawowych założeń EBC jest: “EBC nie może udzielać kredytów organom wspólnotowym ani podmiotom sektora publicznego w poszczególnych krajach” 🔥 Ale hej! Przecież EBC nie udziela kredytów tylko wykupuje obligacje korporacyjne! EBC inwestuje w te obligacje i liczy na zwrot! A że inwestuje na zero procent w państwowe koleje, będące na skraju upadłości pod koniec 2019 roku? Oj tam. Zwróci się. To musi być świetna inwestycja.

🔥🔥🔥 Równie zasadne pytania brzmią, dlaczego EBC z powodu walki z COVID-19 wspiera firmy:

  • energetyczne, petrochemiczne, gazownicze, farmaceutyczne, firmy produkujące proszki do prania, firmy wytwarzające słodycze, browary, firmy ubezpieczeniowe, producentów samochodów, operatorów telefonii komórkowych, producentów ubrań, w tym biżuterii, luksusowych zegarków czy torebek, stacje telewizyjne albo dostawców usług informatycznych? Kto nie znajduje odpowiedzi na to pytanie, niech jeszcze raz wróci na początek tekstu, do wywiadu z Cezarym Głuchem.


    Podsumujmy: 👀 EBC skupił obligacje od europejskich korporacji na ok. 255 mld Euro (1 150 miliardów złotych) 👀 Większość obligacji jest oprocentowana poniżej 2% (dwóch procent) na okres 5-10 lat 👀 Na liście firm nie ma ani jednej firmy z Polski (bo Polska nie należy do strefy Euro) ale jest jedna firma czeska (z siedzibą w Luksemburgu, która ma 100% udziałów w firmie w Czechach) - Czech Gas Networks Investments S.a.r.l. 👀 33% obligacji otrzymały firmy francuskie, 26% firmy niemieckie, 8% hiszpańskie, 7% włoskie, 6% holenderskie, 4% belgijskie, 3% szwajcarskie Na sam koniec jeszcze wypadałoby zapytać - a skąd tak właściwie EBC ma te wszystkie pieniądze? I dlaczego nasz NBP nie może zrobić podobnej operacji na tak dużą skalę (robi na mniejszą)? Ale to zostawmy może na dyskusję w komentarzach.


1946

W Trzciannem w województwie podlaskim rozpoczęła się trwająca sześć dni obława funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Białymstoku i żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego na oddział AK-WiN dowodzony przez Władysława Chojnowskiego „Kreta”. Przypuszczono atak na wioski Zubole i Szorce, gdzie zatrzymano 20 osób podejrzanych o członkostwo lub współpracę z podziemiem antykomunistycznym. Wszystkich przewieziono do byłego domu parafialnego w Trzciannem. Po przesłuchaniach zwolniono szesnaście osób. Cztery pozostałe, którym udowodniono przynależność do Armii Krajowej poddano brutalnym torturom. Byli to: Izydor Wysocki, Edward Kobeszko „Szczep”, Franciszek Malinowski „Karaś” oraz Józef Bielawiec „Dzięcioł”. Wszyscy w wieku około dwudziestu lat. Poddano ich 40- godzinnym przesłuchaniom, podczas których wbijano im w pięty gwoździe i połamano ręce. Przesłuchiwani nikogo nie wydali.

Skatowane ofiary Urząd Bezpieczeństwa wywiózł drogą prowadzącą z Trzciannego w kierunku Łomży. Niedaleko za Trzciannem, w lesie przy drodze, strzałami z broni palnej mężczyzn dobito. Ciała porzucono. Znaleźli je mieszkańcy okolicznych miejscowości. Poinformowane o tym przez sąsiadów rodziny pomordowanych zabrały zwłoki i pochowały je na cmentarzu parafialnym w Trzciannem. Ubeccy kaci, chcący uniknąć kary spreparowali raport, w którym napisali:

Wieczorem dnia 6 lutego 1946 roku podczas przejazdu naszej grupy operacyjnej w lesie koło wsi Zubole została obstrzelana przez bandę nasza maszyna, na której byli umieszczeni członkowie bandy NZW. Podczas strzelaniny zatrzymani próbowali uciec do lasu, zostali zabici podczas tej ucieczki.

1945

Ponownie stwierdzamy nasze wspólne pragnienie ujrzenia Polski państwem silnym, wolnym, niepodległym i demokratycznym.

Te piękne słowa,nijak nie oddające pózniejszej polskiej rzeczywistości padły podczas rozpoczętej 4 lutego 1945 roku w byłym pałacu Potockich w Jałcie konferencji “wielkiej trójki”czyli premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla, prezydenta USA Franklina Delano Roosvelt i przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR Józefa Stalina. Podczas tego spotkania zdecydowano,w sporej mierze pod dyktat Stalina o przyszłym kształcie powojennej Europy i Polski. Postanowienia konferencji jałtańskiej podane zostały do wiadomości publicznej. Nic zatem dziwnego, że Polacy zareagowali na dyktat tzw. Wielkiej Trójki rozpaczliwymi protestami. Polska, z państwa ciemiężonego przez Niemcy, stawała się krajem zniewolonym przez Związek Radziecki. Wszystko przy cichym przyzwoleniu mocarstw zachodnich.

wielkatrojka

1900

Został po raz drugi aresztowany Feliks Dzierżyński. Osadzono go w pawilonie 10 na warszawskiej cytadeli. Było to jedno z 6 aresztowań “Czerwonego kata”. Pierwszego dokonano 29 lipca 1897 roku. Dzierżyński był sowieckim komunistą polskiego pochodzenia i twórcą takich organów służby bezpieczeństwa i aparatu terroru jak : Czeka, GPU i OGPU. Był też bliskim współpracownikiem Lenina. Jako szef GPU stosował krwawy terror wobec przeciwników bolszewizmu. Razem ze Stalinem i Zinowiewem zmusił Lwa Trockiego do usunięcia się. Jego perfidia w zwalczaniu opozycji osiągneła swój szczyt, gdy stworzył nawet w Moskwie organizację…antykomunistyczną, która w rzeczywistości była wabikiem na prawdziwych działaczy opozycyjnych. Zmarł na zawał serca 20 lipca 1926 roku w Moskwie.

dzierzynski

1505

A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają

4 lutego 1505 roku w Żurawnie koło Halicza (obecnie Ukraina) urodził się autor tych słów Mikołaj Rej - polski poeta, prozaik i polityk zwany także “ojcem polskiej literatury”-założyciel miasta Rejowiec w województwie lubelskim, gdzie zmarł prawdopodobnie 8 września 1569 roku.


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More