/Sowieci

8 grudnia

2019

Umiera Paul Volcker

The central issue is we’re developing into a plutocracy,” he told me. “We’ve got an enormous number of enormously rich people that have convinced themselves that they’re rich because they’re smart and constructive. And they don’t like government, and they don’t like to pay taxes.

1953

W Solecznikach koło Wilna urodził się Władysław Kozakiewicz (zdjęcie) -tyczkarz , ośmiokrotny mistrz Polski, dwukrotny mistrz Europy. 30 lipca 1980 roku na olimpiadzie w Moskwie zdobył złoty medal pokonując wysokość 5.78m. Zasłynął jako wykonawca słynnego gestu w stronę nieprzychylnej mu sowieckiej widowni.

1943

1943 roku członkowie OUN-UPA uwięzili, a następnie zamordowali 48 letniego proboszcza parafii Jazłowiec w powiecie Buczacz (obecnie Ukraina) księdza doktora Andrzeja Kraśnickiego. Proboszcz był przetrzymywany i torturowany na własnej plebanii, z której okna strychu został wyrzucony na chodnik, a następnie utopiony w pobliskim jeziorze.

1940

W wyniku wycieńczenia i choroby serca zmarł w KL Dachau hrabia Edward Krasiński (zdjęcie) działacz społeczny, pamiętnikarz, zarządca Biblioteki Ordynacji Krasińskich w Warszawie. Był synem hrabiego Józefa Krasińskiego. Przed pierwszą wojną światową pracował w Muzeum Narodowym Polskim w Rapperswilu. Zasłynął również jako posiadacz największej w Polsce kolekcji broni z epoki napoleońskiej. Działał w Stronnictwie Polityki Realnej. Dał się również poznać jako literat, wydając między innymi ” Gawędy o przedwojennej Warszawie”, w których udało mu się przedstawić mało znane fakty z życia kulturalnego i towarzyskiego przedwojennej stolicy. Do KL Dachau trafił w wyniku aresztowania przez Gestapo w kwietniu 1940 roku, kiedy stanął w obronie chłopca katowanego w jedym z folwarków. Był odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim (1931) i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą (1938) Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim francuskiej Legii Honorowej. Był Kawalerem Honoru i Dewocji Zakonu Maltańskiego. Miał 70 lat.

krasinski

1919

Obradująca w Paryżu Rada Ambasadorów ustaliła przebieg wschodniej granicy Polski według tzw Linii Curzona. Linia przebiegała od Grodna przez Jałówkę , Niemirów , Brześć , Dorohusk , na wschód od Hrubieszowa, dalej na Kryłów , skąd na zachód od Rawy Ruskiej i na wschód od Przemyśla aż do Karpat. Co ciekawe, utożsamiany z jej powstaniem brytyjski minister spraw zagranicznych Curzon wcale nie jest jej autorem. Curzon tylko zaproponował ją w nocie z 11 lipca 1920 jako linię demarkacyjną pomiędzy wojskami polskimi i bolszewickimi. Pomysłodawcą tego projektu był brytyjski urzędnik polsko-żydowskiego pochodzenia Lewis Namier, który był doradcą ówczesnego premiera Davida Lloyda George’a.

curzona


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More