/Chess

Szachy

Kilka ciekawych fotek po remanencie najstarszych zbiorów książkowych w siedzibie PZSzach: m.in. Rubinstein, Tartakower, Najdorf, ekslibris Przepiórki, Alechin, satyryczna grafika z meczu kompozycji szachowej Polska - Holandia 1937 itd. Dziękuję kol. Sławkowi Kędzierskiemu za pomoc i 3 dni społecznej pracy!

Przypominam o możliwości kupna mojej książki „Szachy wojenne 1914-1918. Drogi do niepodległości” (do końca lutego promocja! Info na końcu tego posta). Poniżej opis książki:

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, pod koniec grudnia 2018 roku, staraniem moim, a także Przewodniczącego Komisji Historycznej Polskiego Związku Szachowego Tomasza Lissowskiego, ukazała się książka „Szachy wojenne 1914-1918. Drogi do niepodległości”.

Przedmowę napisał Prezes Polskiego Związku Szachowego arcymistrz Radosław Jedynak. Publikacja zawiera opowiadanie „Turniej” Marka Szalszy, którego akcja rozgrywa się podczas fikcyjnych zawodów szachowych z udziałem Niemców, Polaków i Żydów w czasie II wojny światowej.

Na okładce znajduje się grafika „Szachy w gazie bojowym” Zygmunta Nasiółkowskiego z 2017 r., opracowana przez artystę specjalnie na potrzeby „Szachów wojennych”. Jest to przerobiona akwaforta Otto Dixa pt. „Sturmtruppe geht unter Gas vor” (1924).

Charakter książki można określić jako faktograficzny. Sporo w niej tabel, wyników, dat i liczb. Jednakże ma też kilku swoich głównych bohaterów, do których zaliczyłbym: mistrzów międzywojnia – „niekoronowanego króla” Akiwę Rubinsteina, poetę i arcymistrza w jednej osobie Sawielija Tartakowera, genialnego problemistę Dawida Przepiórkę, zapomnianego Mojżesza Łowckiego; zmarłych w latach 20. XX wieku Józefa Dominika i Aleksandra Flamberga; szachistów i działaczy lokalnych, jak pochodzącego z rodziny o patriotycznych tradycjach Adama Żuk-Skarszewskiego, malarza Ludomira Benedykowicza, który stracił obie dłonie podczas Powstania Styczniowego, Jana Kleczyńskiego i Kazimierza Wasilewskiego – organizatorów widowiska „żywych szachów” w Warszawie w 1917 roku, czy wreszcie Chaima Janowskiego z Łodzi, którego brat Dawid rywalizował przez pewien czas z Emanuelem Laskerem o miano najsilniejszego szachisty świata. Dużo miejsca poświęciłem też wojennym peregrynacjom małego Szmulika Rzeszewskiego z Ozorkowa – późniejszego reprezentanta USA i pretendenta do tytułu championa globu, znanego jako Samuel Reshevsky. Jeden z rozdziałów poświęcony jest opisaniu szachowych aktywności najwyższej rangi oficjeli i wojskowych dwudziestolecia międzywojennego na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, gen. Kazimierzem Sosnkowskim, czy Prezydentem RP na Uchodźstwie Władysławem Raczkiewiczem.


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More