/Rozbiory

9 sierpnia

2023

Ordo Ab ChaoOrdo Ab Chao


US Army brings cybersecurity professionals together for summit in Germany

us cyber army

WIESBADEN, Germany — More than 200 cybersecurity professionals, foreign military leaders, and industry partners from across the globe converged for the 2023 U.S. Army Europe and Africa cybersecurity summit held in Wiesbaden, Germany, from July 25-27, 2023.


blackout


kyrgystan


TVN: Monika Richardson chciała się odciąć od trudnej przeszłości. Przeszła rytuał “smoczego oddechu”


2022

Hope Europeans can see that Poland is currently facing heavy EU sanctions, even greater than those of the EU-Russia. This seemingly absurd paradox shows best that Germany (ruling the EU) is Russias and Putin’s partner in the plan to conquer Ukraine at any cost, even genocide.

If this plan is successful, Europe will become a purely Russian-German condominium. We, Poles, have experienced this criminal duo many times in recent centuries. It is a miracle that we, as a country survived their crimes.

2021

anestezjologia2021


cynthia


1990

https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_Orlicz

1945

Nagasaki, 20 minut po zrzuceniu bomby Fat Man z samolotu B-29 Bockscar 9 sierpnia 1945.

fatman

1941

Na polecenie SS-Hauptsturmführera Hansa Krügera policja ukraińska aresztowała w Stanisławowie 300 przedstawicieli polskiej inteligencji, głównie nauczycieli. Aresztowania dokonano podstępnie, zwołując w jednej ze szkół zebranie, na którym rzekomo miały być omawiane przygotowania do mającego rozpocząć się wkrótce roku szkolnego. Aresztowanych przetrzymywano w więzieniu Gestapo i wykorzystywano przy pracach budowlanych w okolicach ogrodów Bracha. Początkowo można było z nimi nawiązać kontakt. Po kilku dniach strażnicy ukraińscy zaczęli strzelać do osób próbujących zbliżać się do pracujących więźniów. W nocy z 14 na 15 sierpnia 1941 roku większość aresztowanych Polaków, około 250 osób, przewieziono ciężarówkami do Czarnego Lasu w okolicy wsi Pawełcze , rozstrzelano, ich zwłoki zakopano na miejscu. Z kaźni ocalał Polak, leśniczy z Sołotwiny, który korzystając z deszczu i nieuwagi konwojentów, zsunął się z ciężarówki i uciekł. Tuż przed egzekucją Niemcy zebrali grupę chłopów z Pawełcza i nakazali jej wykopanie dołów w Czarnym Lesie.

kruger

1929

TheCreaturefromJekyllIsland

1864

Urodził się Roman Dmowski: https://pl.wikipedia.org/wiki/Roman_Dmowski

Urodził się Roman Dmowski, architekt niepodległej Polski, ojciec idei narodowej, współzałożyciel i przywódca Narodowej Demokracji, przedstawiciel Polski na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku i sygnatariusz traktatu wersalskiego, minister spraw zagranicznych w 1923 roku.

Warto przypomnieć jakie poglądy gospodarcze miał śp. Roman Dmowski:

“Zdaniem Romana Dmowskiego „podatki zaś państwowe i inne doszły do takiej wysokości, że stały się tamą dla rozwoju życia gospodarczego”. Konsekwencją tego jest „konieczność zredukowania machiny państwowej, a przeto zmniejszenia kosztów jej utrzymania, narzuca się, jako rzecz niesłychanie pilna”. Dodatkowo zdaniem Dmowskiego rząd to „najmniej oszczędny i najlekkomyślniejszy konsument” zaopatrujący się u nieuczciwych sprzedawców.

Roman Dmowski pisał, że „Polska niszczeje z trzech głównych przyczyn. Po pierwsze żadne państwo nie ma takiej kosztownej machiny państwowej ze wszystkimi jej przybudówkami, w stosunku do dochodów narodu z jego wytwórczości. Koszty utrzymania państwa tak wielkim ciężarem legły na jego ludności, że ta jedna przyczyna wystarczyłaby do uniemożliwienia normalnego rozwoju życia gospodarczego”.

Ideolog narodowej demokracji przestrzegał, że koszty „administracji państwa i wszelkich jego instytucji pożerają zarobki ludności produkcyjnej i przyczynia się w ogromnej mierze do zabicia wytwórczości. Już dziś żaden kraj w Europie nie wytrzymuje wszelkiego rodzaju podatków, wynikających ze zbyt kosztownej organizacji państwa”.

Roman Dmowski postrzegał rozrośniętą machinę państwa jako przejaw potwornej głupoty, prymitywizmu, pasożytnictwa i niedbałości o państwo. Uważał, że machina państwa musi być na miarę naszych możliwości finansowych, a „system podatkowy przekształcić [należy] tak by nie zabijał wytwórczości”. Roman Dmowski podkreślał też, że „Kapitalizm wreszcie nowoczesny dał światu naszemu dobrobyt i bogactwo przy żadnym innym systemie nie osiągalne”.

dmowski


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More