/PZPR

27 sierpnia

2022

Brian Armstrong spodziewa się, że bessa może potrwać jeszcze wiele miesięcy Brian Armstrong – CEO Coinbase – spodziewa się, że trwająca obecnie na rynku bessa potrwa od 12 do 18 miesięcy. Przyznał jednak, że jego firma jest przygotowana na taką sytuację.

peterbtc

2021

2020

100 lat temu (27.08.1920) ogłoszono ustawę wprowadzającą podatek dochodowy.

To 1. w odrodzonej Rzeczypospolitej powszechny #podatek, obowiązujący na wszystkich ziemiach pozaborowych. Stanowił gł. źródło dochodów budżet. kraju, kt. niespełna 2 l wcześniej odzyskał niepodległość.

podatki

100 lat kary za pracowitość.

1946

Przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Krakowie stanął Hauptsturmführer-SS Amon Leopold Göth - jeden z największych zbrodniarzy nazistowskich, m.in. komendant obozu koncentracyjnego Płaszów oraz likwidator gett żydowskich w Krakowie i Tarnowie. Göth przybył do Krakowa 30 lipca 1946 roku. Pierwszy tak poważny proces miał odbyć się pod koniec sierpnia w Krakowie. Publiczność nie zmieściła się na widowni, dlatego zamontowano głośniki przed sądem, aby ludzie mogli przysłuchiwać się transmisji z sali rozpraw. Prokurator oskarżył Götha o ludobójstwo. W obozie płaszowskim przyczynił się do śmierci ośmiu tysięcy istnień, w getcie krakowskim dwóch tysięcy, w getcie tarnowski i obozie w Szebniach ofiary były liczone w setkach. Dodatkowo oskarżono go o kradzież cudzego mienia. Przeciwko Amonowi Göthowi zeznawali Żydzi. ,,Świadek Stendig i wielu innych przedstawili w swoich zeznaniach grozę egzekucji. Dość wymienić egzekucję wykonaną na 16-letnim Haubemstocku oraz na inżynierze Krautwirtcie. Haubenstock, który wobec wadliwego założenia pętlicy spadł i doczołgał się do Götha, błagając, by mu darował życie został mimo to powieszony, a inż. Krautwirt, który nie mogąc nerwowo przetrzymać tego co widział i który podciął sobie żyletką żyły u ręki, został mimo to dowleczony do szubienicy i powieszony. Taką samą egzekucją pokazową było rozstrzelanie całej rodziny Szaperów, podejrzanych o semickie pochodzenie. Krzyki młodej Szaperówny ,,Jezu, ja chcę żyć” rozległy się tragicznym echem po całym obozie /zeznania świadka Lemparta/. (…) Świadek Pemper oblicza, że Göth w ten sposób stracił około 500 młodych, zdrowych ludzi.” ( cytat zaczerpnięty z wyroku NTN). Göth nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, a winą za ludobójstwo obarczył innych członków SS. Próbował udowodnić, że świadkowie składają nieprawdziwe zeznania. Oznajmił, że wykonywał jedynie rozkazy, a sam o niczym nie decydował. Na swojego świadka powołał Oskara Schindlera, ale Schindler nie pojawił się na sali rozpraw. Przez cały czas trwania procesu Göth nie wykazał skruchy za zbrodnie, których się dopuścił. Amon Göth został skazany na karę śmierci przez powieszenie. Oskarżony napisał odwołanie od decyzji sądu, ale odwołanie nie zostało rozpatrzone na korzyść oskarżonego. Wyrok śmierci wykonano 13 września 1946 roku.

goth

1941

Józef Stalin wydał decyzję o utworzeniu w Polsce partii komunistycznej pod nazwą Polska Partia Robotnicza. Pełnomocnictwo w tej sprawie przekazał stojącemu na czele Kominternu Georgijowi Dymitrowowi. Polecenia utworzenia struktur tej organizacji otrzymali również członkowie grup dywersyjnych wyszkolonych przez radzieckie służby specjalne.Członkowie tych grup mieli być zrzuceni na spadochronach na tereny polskie. Dowódcą przygotowanej do wysłania do Warszawy specjalnej grupy dywersyjnej mianowano Marcelego Nowotkę, ps. „Stary” – działacza Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików), urzędnika administracji sowieckiej na ziemiach polskich okupowanych po 17 września 1939 roku, wytypowanego wcześniej do udziału w specjalnych szkoleniach polityczno-dywersyjnych pod Moskwą. Pozostałe wytyczne dotarły już 2 dni pózniej. Były to wskazówki na temat zatajenia bezpośredniej ingerencji radzieckiej w powstanie tej partii,a także dotyczące propagowania polskich haseł patriotycznych. Strukturę, skład kierownictwa, cele i zadania oraz pierwsze dokumenty „programowe” opracowywano pod bezpośrednim nadzorem Stalina i Dymitrowa. Szczegółowe dyrektywy dotyczące form i charakteru działalności oraz łączności radiowej zapewnić miały pełne podporządkowanie rozkazom sowieckim. 5 stycznia 1942 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie PPR. Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami Stalina na czele nowej struktury stał Marceli Nowotko. Oprócz niego w skład kierowniczej trójki nowej partii i zarazem jej tzw. Komitetu Centralnego weszli: Pinkus Finder ps. „Paweł” i Bolesław Mołojec ps. „Długi”. Członkowie grupy Nowotki oraz kolejne osoby przerzucone z obszarów ZSRR otrzymywały zadania formalnego podporządkowania nowemu kierownictwu poszczególnych rozproszonych grup komunistycznych na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Rozpoczęto formowanie zbrojnych grup Gwardii Ludowej, w 1944 roku przekształconych w Armię Ludową.

pzpr

1939

Fragment odezwy prezydenta RP opublikowanej w Ilustrowanym Kurierze Codziennym w dniu 27 sierpnia 1939 roku: ” Obywatele Rzeczypospolitej! Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i historii. W tej chwili dziejowej zwracam się do wszystkich obywateli państwa z głębokim przeświadczeniu, że cały naród w obronie swojej wolności, niepodległości i honoru skupi się dokoła Wodza Naczelnego i sił zbrojnych oraz da godną odpowiedź napastnikowi, jak się to już nieraz działo w historii stosunków polsko-niemieckich…”

zaczepianie

1906

W Siedlcach władze carskie dokonały pogromu ludności żydowskiej tego miasta. Początkowo planowano dokonanie tego pogromu podburzając do niego Polaków,ale nie udało się to, ponieważ na jaw wyszły tajne plany władzy rosyjskiej, która nie chcąc odpuścić zdecydowała się na samodzielne działania. Tak wspominał ten dzień jeden z uczestniczących w nim rosyjskich podoficerów: ” „Rankiem 27 sierpnia 1906 r. nasz rotmistrz Zatczew, wróciwszy z zarządu policji, rozkazał mi podpalić jakikolwiek budynek, wyjaśniając na moje zapytanie, że jest to rozkaz dowódcy Ochrany ppłk Tichonowskiego, wobec czego nie należy rozumować, budynek trzeba podpalić ukradkiem, aby usunąć od siebie podejrzenia i stworzyć pozór, że podpalaczami byli rewolucjoniści”. Podczas „pogromu” zginęło od 26 (źródła policyjne), do 100 (źródła nieoficjalne) Żydów, kilkudziesięciu odniosło rany, kilkaset osób aresztowano. Wiele rodzin pozostało bez dachu nad głową. Splądrowano ok. 40 sklepów i wiele mieszkań. Najmłodszą ofiarą był trzyletni Jehoszua Rozen.

siedlce


“Naukowiec, który jest również istotą ludzką, nie może spocząć, dopóki wiedza, która mogłaby zmniejszyć cierpienie, zalega na półkach.” - Albert B. Sabin

26 sierpnia 1906 w Białymstoku w ubogiej rodzinie polskich Żydów przyszedł na świat Albert Sabin - wynalazca szczepionki przeciwko wirusowi polio. W 1921 wraz z rodziną wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Kształcił się jako stomatolog, Wkrótce przeniósł się do uniwersyteckiej szkoły medycznej. Poświęcił swoje życie zgłębianiom tajników mikrobiologii, wirusologii i immunologii. W czasie II wojny światowej służył w United States Army Medical Corps, gdzie był zaangażowany w rozwój szczepionki ochronnej przeciw tropikalnej gorączce denga i przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu. W 1956 roku wynalazł szczepionkę doustną przeciwko chorobie Heinego-Medina. W latach 60-tych podjął badania nad chorobami nowotworowymi na Uniwersytecie w Chincinnati, które kontynuował jako kierownik Instytutu Weismanna w Tel Awiwe -Jaffie i National Institute of Health w Bethesda. Sabinowi przyznano 40 doktoratów honoris causa przez uczelnie na całym świecie, a także wiele innych wyróżnień i nagród. W 1965 przyznano mu amerykańską nagrodę im. Alberta Laskera za wybitne osiągnięcia w klinicznych badaniach w medycynie. Uczony zmarł 3 marca 1993 roku w Waszyngtonie.

sabin


1856

https://pl.wikipedia.org/wiki/Iwan_Franko

1770

https://pl.wikipedia.org/wiki/Georg_Wilhelm_Friedrich_Hegel


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More