/Oświęcim

27 kwietnia

2023

metaverse

metaverse 2

2022

Msza święta w klasycznym rycie rzymskim nie będzie już sprawowana na Wawelu. Długo wytrzymała, ale ksiądz arcybiskup zdecydował, że wystarczy już z tą całą Tradycją w sercu Krakowa.


Tymczasem 11.03.22’ na Wiejskiej przeszła ustawa poz.664/Dział II Art 3,4 5 w którym mowa, że wszystkie Polskie kobiety w wieku 18-60 lat idą na wojnę.


musktwtr

elontwitter


1985

W Warszawie podczas obrad przywódców państw Układu Warszawskiego miało miejsce podpisanie porozumienia w sprawie przedłużenia działania tego sojuszu do roku 2005.

sojusz

1940

Heinrich Himmler wydał oberfuhrerowi Richardowi Gluecksowi rozkaz utworzenia w Oświęcimiu obozu koncentracyjnego. Przez cały okres istnienia obozu w Auschwitz przewinęło się przez niego ok. 8100–8200 esesmanów oraz ok. 200 nadzorczyń SS. Liczba personelu zmieniała się w czasie i rosła wraz z rozbudową obozu. Część osób pełniła w nim stałą służbę do końca funkcjonowania obozu jednak wiele osób tylko przez pewien czas, po którym odsyłano je do innych podobnych niemieckich obozów koncentracyjnych istniejących na terenie całej okupowanej Europy.

1939

gazetagdanska

1937

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Krygowski

1848

W Krakowie wybuchły antyaustriackie zamieszki, które zostały brutalnie stłumione przez wojsko. Do rozpędzenia wzburzonych mieszkańców miasta użyto ciężkiej artylerii. Podczas bombardowania zginęły 32 osoby. Uroczysty pogrzeb ofiar, który odbył się dwa dni później przerodził się w wielką manifestację patriotyczną.

1796

W czasie III rozbioru Polski w Krakowie odbyła się uroczystość przejęcia przez Austriaków rządów w tym mieście. Ówczesny prezydent Krakowa Filip Lichocki odczytał z tej okazji pod ratuszem specjalny dekret cesarski potwierdzający nadanie Austriakom uprawnień do zarządzania miastem.

1792

W Petersburgu została zawiązana Konfederacja Targowicka-porozumienie między polską magnaterią pragnącą obalenia ustaleń Konstytucji 3 maja, a carycą Katarzyną II.Właściwa nazwa tego układu to konfederacja koronna. Miano “targowickiej” zyskała ona od podobnego porozumienia zawartego 18 maja tego samego roku w Targowicy.

1584

W wieku 72 lat zmarł w Wilnie wielki hetman litewski i kanclerz Mikołaj Radziwiłł. Zasłynął jako przeciwnik Unii Lubelskiej, ale również doskonały strateg i dowódca.27 kwietnia 1584 roku w wieku 72 lat zmarł w Wilnie wielki hetman litewski i kanclerz Mikołaj Radziwiłł. Zasłynął jako przeciwnik Unii Lubelskiej, ale również doskonały strateg i dowódca. Czterokrotnie wojska przez niego dowodzone zwyciężały Rosjan.

radziwill


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More